verdediging toepassing vinden. Ook geluidseinen worden toegepast, indien berichten met een vooraf bepaalde beteekenis over een zeer korten afstand aan een betrekkelijk groot aantal personen tegelijkertijd moeten worden medegedeeld (b. v. alarmsignalen). Men onderscheidt alarmschoten, seinen met de signaatfluit, den hoorn of de trompet en met geïmproviseerde middelen, als de tong-tong, enz. C. Een i ge bijzondere punten de verdediging betreffende. 1. Keuze van de stelling. Een eerste eisch is, dat een stelling zoodanig moet zijn ge legen, dat de tegenpartij gedwongen is haar aan te vallen en haar niet (b.v. onder zwakke waarneming) kan voorbij gaan. Waar mogelijk zal worden gezocht naar aanleuning van de vleugels. Verder is op de keuze de gesteldheid van het terrein van grooten invloed. Zooveel mogelijk moet worden voldaan aan de volgende eischen. Een vrij schootsveld van ongeveer 300 m. diepte, goede waar nemingsgelegenheid en stellingen bieden voor mitrailleurs en artillerie. Voorts moet er gelegenheid bestaan tot groepeering van strijd krachten in de diepte, terwijl de verdedigende troepen de noodige bewegingsvrijheid behooren te hebben. Aanwezigheid van natuurlijke hindernissen, inzonderheid wanneer deze door den verdediger krachtig met vuur kunnen worden be streken, verleenen de stelling een groote kracht. 2. Indeeling van de stelling. Aard en uitgebreidheid van het te verdedigen terreindeel kun nen aanleiding geven het in vakken te verdeelen, ter verdediging waarvan bepaalde troependeelen worden bestemd. De aansluiting dezer vakken moet goed worden geregeld, om dat de grenzen daarvan de zwakste punten eener stelling kunnen vormen. En zeer zeker worden vakgrenzen dus niet op die plaat sen gelegd, welke brandpunten van den strijd kunnen worden. In den regel echter zullen aan de troepenafdeelingen welke de stelling hebben te bezetten, terreindeelen of terreinvoorwerpen kunnen worden aangewezen. En dan is het hier wel de plaats om nog eens met klem een waarschuwend woord te doen hooren tegen het normaliseeren van de frontbreedten van het regiment, het bataljon, de com pagnie enz. Werkelijk niet zonder opzet is slechts voor de sectie en de compagnie in onze voorschriften voor aanval en verdediging een 745

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 15