frontbreedte aangegeven, echter nog maar alléén om de gedach ten te bepalen En tóch zien wij bij oefeningen dikwerf vaste maten gebruiken voor frontbreedten voornamelijk van het bataljon en het regiment. Niets is minder juist Dit zou alleen mogelijk kunnen zijn, wanneer wij te velde normale gevallen hadden. Elk geval is echter een bijzonder geval en wij kunnen ons zeer goed indenken dat b. v. bij een bepaalde opdracht en in een bepaald terrein de frontbreedte van een bataljon in de ver dediging l'/2 a 2 k.m. kan bedragen. In het algemeen kunnen we zeggen dat de verdeeling van den troep over de verdedigende stelling geschiedt naar beantwoording van de volgende vragen Is het terrein vóór en in de stelling op elk gedeelte dier stelling al of niet gelijk, zoodat al of niet een uniforme bezetting kan plaats hebben b. Is het noodig in verband met de gestelde opdracht om weinig of wel véél troepen in reserve te houden 3. Inrichten van de stelling. Zooals reeds werd opgemerkt, voert elke troep de werkzaam heden in eigen vak of opstelling zelf uit. Vóór dat met eenig werk wordt begonnen moet de detailop stelling van de troepen in de vuurlinie geheel geregeld zijn en wel allereerst moet de vuuropdracht aan de mitrailleurs voor de nabijverdediging zijn uitgegeven. Door mondeling overleg tevoren tusschen de compagniescom mandanten onderling zullen de aanvankelijk opgemaakte vuur- schetsen der compagnieën ten behoeve van het vuurplan, gewoonlijk naderhand weinig of geen wijziging behoeven te ondergaan. Nadat het bevel is ontvangen tot den aanvang der werkzaam heden, kan worden begonnen met het graafwerk en het aanleggen der hindernissen. Het eerste werk bij het graven der dekkingen behoort te zijn het voorbereiden der te bezigen maskeering, zoo dat wanneer het werk wordt gestoord door vijandelijke verken ningsorganen of wanneer de vijand het afmaken van het voor genomen werk belet, in elk geval waarneming van de opstelling niet mogelijk is. Welke dekkingen en hindernissen we zullen kunnen maken hangt voor het grootste deel af van den beschikbaren tijd en van de geoefendheid van den troep. 4. De beveiliging. De beveiliging in front en op de flanken door de cavalerie werd hiervoren reeds besproken. 746

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 16