standigheden te behandelen, mits uiteindelijk maar t. a. v. elk geval de aangegeven volgorde wordt in het oog gehouden. Zoo handelende is het ook noodzakelijk dat een bataljonscom mandant controleert en doet noteeren, welke oefeningen door de compagnieën zijn gehouden opdat hij, wanneer de tijd daar is, kan bepalen welke onderwijs- resp. t.t.-oefening hij moet en kan houden. Het moge duidelijk zijn dat de bataljonscommandant t.a v. door de compagnieën te houden oefeningen leiding behoort te weten geven aan zijn compagnies-commandanten. Bij deze wijze van oefenen wordt het idee van voortdurend- examen doen tot de geringste proporties teruggebracht, de oefe ningen worden ongetwijfeld zoo vruchtdragend mogelijk doordat er systeem in is enwij gelooven dat er met meer animo zal worden gewerkt, omdat de troep en hare commandanten zien, waar men heen wil. Gaan we thans over tot de oefeningen in de verdediging In de eerste plaats noemen wij de zuiver technische oefeningen waarbij individueel en later gezamenlijk het aanleggen van veld- versterkingen wordt beoefend, zonder dat daaraan eenige tactische onderstelling ten grondslag ligt. De eenige eisch mag aanvankelijk zijn, dat uit de te maken vuurdekkingen moet kunnen worden gevuurd. Een overzicht van te houden oefeningen, die geheel pasklaar zijn voor de praktijk, vindt men in de navolgende 1. M. T -num mers, waarnaar kortheidshalve wordt verwezen: In I. M T. 1926 No 1. geeft Pionier" aan wat kan worden gemaakt in minder dan één dag. 2. In I. M. T. 1929 No. 4. wordt besproken wat in I dag en wat in 2 dagen aan arbeid zou kunnen worden gepresteerd. Volgens ons V. O. 1. moeten deze oefeningen nu en dan wor den gehouden. Het ware echter te wenschen dat bepaald werd dat minstens ééns per maand zou behooren te worden gepionierd, omdat dan alleen te benaderen zou zijn de eisch, dat onze soldaat evengoed moet kunnen omgaan met de patjolpik als met zijn karabijn. Het zal voorts wel duidelijk zijn, dat in den loop van het jaar deze pionieroefeningen behooren te worden gecombineerd met onderwijs- en 1.1. oefeningen. De onderwijs- en 1.1 oefeningen in de verdediging welke zoo eenigszins mogelijk alle gedurende het oefenjaar behooren te worden gehouden, zijn samengevat in het hiernavolgende overzicht 1. Oefeningen voor kleinere afdeelingen dan de sectie. Hiervoor komen in aanmeking a. de gevechtsgroep als frontbeveiliging 750

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 20