zijn te verliezen. Wat dit voor een vlieger, die met een vaart van honderden K.M. door de lucht suist, beteekent, behoeft geen be toog- Eveneens is het duidelijk dat, als hierdoor tijdens een esca- drille-vlucht één der vliegtuigen stuurloos wordt, de kans op een botsing allesbehalve denkbeeldig is. duizeling c.q. bewusteloosheid duurt maar kort en is eigenlijk direct voorbij als het vliegtuig weer horizontaal komt. Gelet echter op de enorme snelheid, kan één moment van afwezigheid al vol doende zijn om noodlottige gevolgen te hebben, vooral als het vliegtuig dicht bij den grond is. Het bovenstaande is geen theoretische beschouwing. Al onze jachtvliegers hebben het reeds meermalen zwart zien worden voor hun oogen. Eén is er zelfs bewusteloos geworden en heeft zijn even enkel te danken aan de gelukkige omstandigheid dat het gebeurde op een dusdanige hoogte, dat hij zijn bewustzijn her kreeg voordat het vliegtuig te laag was om het nog te kunnen redresseeren. De Schneider-cup-piloten hebben het volgende bedacht om het bloed te beletten zich, gehoorzamend aan de centrifugale kracht die er tijdens het maken der scherpe bochten ontstaat, op te hoopen in het onderste deel van het lichaam. Zij zwachtelen hun beenen stijt in en doen verder nog een stevigen buikband om. Op deze wijze pogen zij de bloedverdeeling in hun lichaam eenigermate in evenwicht te houden en hun hart, dat te weinig kracht heeft om onder zulke ongunstige omstandigheden het bloed voldoende te laten circuleeren, te helpen. Theoretisch lijkt deze manier van doen wel logisch. Of zij echter practisch nut heeft is de vraag. Hoe groot wel de op het lichaam van den piloot inwerkende krachten zijn, wordt nog door het volgende voorval gedemonstreerd. Op Andir maakte een zeer ervaren jachtvlieger van het Ameri- kaansche leger een verticale duik met vol-motor. Hij trok het vlieg tuig uit de dive" op en maakte dadelijk daarop aanstalten om te landen, hetwelk hem pas bij de derde poging gelukte. Uit het vliegtuig geklommen, ging hij ineengekrompen en met een bleek, verwrongen gelaat tegen den vleugel geleund staan. Toen ik hem vroeg wat er aan scheelde, antwoordde hij „mijn buikspieren zijn niet sterk genoeg meer. Ik had het gevoel of al mijn inge wanden naar buiten vlogen." De geweldige middelpuntvliegende kracht, die er optreedt, wan neer een met een vaart van tegen de 500 K.M. naar omlaag schie tend vliegtuig wordt opgetrokken, had een dusdanige trek op zijn ingewanden uitgeoefend, dat zijn buikvlies en buikspieren over- rekt werden. Dit had hem zoo onwel doen worden, dat hij bijna niet meer in staat was om te landen. Hij heeft den geheelen ver deren dag het bed moeten houden. 756

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 26