Tot zoover de oogafwijkingen. Een ander typisch symptoom van zuurstofgebrek is het optreden van ataxie. D.w.z. de vlieger raakt de beheersching over zijn fijnere spierbewegingen kwijt. Hierdoor wordt zijn schrift onduidelijk tot onleesbaar toe. En, indien de ataxie sterk is uitgesproken, zal hij bij het bedienen van de morse-sleutel de onbegrijpelijkste teekens naar beneden seinen, zoodat ook deze afwijking niet mag worden onderschat bij de militaire luchtvaart. Het zou in dit bestek te ver voeren om alle lichamelijke afwij kingen, die er tijdens het vliegen op groote hoogte als gevolg van de verminderde zuurstofspanning kunnen optreden, op te sommen. Het geheele organisme krijgt zuurstof honger, wat zich manifes teert door een allengst blauwer worden van den betrokkene, omdat zijn bloed steeds aderlijker wordt. Ons arbeidsvermogen is ten slotte afhankelijk van de aanwezige hoeveelheid zuurstof en zoo zal bij gebrek hieraan er een discongruentie ontstaan tusschen beschikbaar arbeidsvermogen en te presteeren arbeid. Eenvoudiger uitgedrukt wil dit zeggen dat de geringste manipulatie een relatief groote krachtsinspanning vordert. De vlieger wordt dus spoedig vermoeid en geraakt snel boven adem, wat nog bevorderd wordt door het feilt dat door den onderdruk de gassen in den darm gaan uitzetten, waardoor o.a. het middenrif in zijn bewegingen wordt belemmerd en zoodoende de zoo noodige longcapaciteit wordt verkleind. Het zuurstofgebrek kan verder nog allerlei psychische afwijkin gen veroorzaken, die merkwaardigerwijze vaak zeer veel overeen komst vertoonen met de symptomen van dronkenschap. De hoogere psychische remmen vallen weg, het vermogen om de aandacht te concentreeren verzwakt en associatie- en combinatievermogen gaan achteruit. Een markant verschijnsel is de „euphorie", d.w.z. een abnormale luchthartigheid, gepaard aan overmoed, welke den vlieger de dwaaste dingen laat doen. Zoo is het in den oorlog meermalen gebeurd dat vliegers tot hun stomme verbazing zagen dat hun tegenstanders, instede van het vuur te beantwoorden, hen minzaam zaten toe te wuiven. Aanvankelijk is dit voor een staaltje van buitengewone bravour gehouden. Nu echter weten wij dat het zuurstofgebrek den betrokkenen parten speelde en hen belette den ernst der situatie te realiseeren. Zoowel de lichamelijke als de geestelijke afwijkingen, die natuur lijk groote individueele verschillen vertoonen, treden bij jonge per sonen duidelijk op tusschen de 5000 en 6000 M. hoogte. Soms komen zij al tot uiting op hoogten beneden de 5000 M. Aangezien al de bovengenoemde verschijnselen uitsluitend te wijten zijn aan zuurstofgebrek, kunnen zij worden voorkomen dan wel te niet gedaan door het inademen van extra zuurstof. Er kan echter maar een beperkte hoeveelheid van dit gas worden mede- 759

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 29