ad a. Er wordt vaak geklaagd dat de keuringseischen voor militair vlieger zoo hoog zijn en daardoor van de candidaten zoo- velen worden afgewezen. Uit het vorengaande zal duidelijk ge worden zijn dat een strenge schifting noodzakelijk is, gelet op de groote eischen die het dienen bij de militaire luchtvaart aan de verschillende organen van het menschelijk lichaam stelt. De in het keuringsreglement vermelde eischen berusten geenszins op theo retische overwegingen, zooals nog wel eens wordt gedacht, doch zijn eensdeels uit de praktijk van het vliegen geboren, anderdeels ontstaan op grond van experimenteel onderzoek in speciaal daar voor ingerichte laboratoria. De ervaring heeft geleerd, dat de can didaten aan de gestelde eischen hebben te voldoen teneinde te voorkomen dat later blijkt dat de afgelesde vlieger niet opgewas sen is tegen de „Anstrengung" van het gevechtsvliegen en zijn opleiding dus vergeefsche moeite is geweest. En passant zij hier nog betoogd, dat een normaal, gezond en evenwichtig jongmensch niet bang behoeft te zijn voor de strenge keuringseischen. Er wordt werkelijk niets abnormaals van hem verlangd. ad b. De controle over de vliegers is in handen gelegd van speciaal voor den vliegmedischen dienst opgeleide doktoren, die, doordat zijzelf ook een vliegopleiding hebben genoten, uit 'eigen ervaring op de hoogte zijn van de moeilijkheden en de risico's van het beroep. Een vliegdokter die zijn taak goed verstaat, heeft het vertrouwen der vliegers en deze zullen uit eigen beweging met al hun moeilijkheden bij hem komen. Hierdoor wordt hij in&staat gesteld om zonder veel officieelen omslag nuttig preventief werk te verrichten. Immers, de quintessence van een goeden medischen dienst ligt hoofdzakelijk op preventief terrein. Goede verstand houding tusschen dien dienst en de personen, waarover hij heeft te waken, is hiervoor een eerste vereischte. Behalve dat de vliegers dus onder voortdurend medisch toezicht staan, moeten zij volgens voorschrift elk halfjaar worden herkeurd, hetwelk wij, om een vliegerterm te gebruiken, de „groote revisie'' kunnen noemen. De bedoeling der periodieke herkeuringen is om eventueele ziekelijke afwijkingen of physieke achteruitgang tijdm genoeg te kunnen ontdekken om te voorkomen dat deze verschijn selen onnoodig risico veroorzaken. ad c. Wordt een nieuw type vliegtuig in gebruik genomen, dan zal de vliegdokter hebben na te gaan of dit bijzondere eischen aan den vlieger stelt en zoo ja, dan zal hij daarop de aandacht vestigen. Zoo hebben onze vliegers, toen de Curtiss jagers arri veerden, van den vliegmedischen dienst een circulaire ontvangen, waarin op beknopte wijze de risico's van het vliegen met snelle jagers werden uiteengezet. 762

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 32