Deze beschouwingen zullen ook worden gelezen door jonge offi cieren, die plan hebben om over te gaan bij de luchtvaartafdeeling. Zij behoeven zich door dit artikel, dat enkel de bedoeling heeft om aan buitenstaanders duidelijk te maken dat het dienen bij een militairen vliegdienst geen sinecure is, niet te laten afschrikken. De voorgaande pagina's toonen aan dat de vliegmedische dienst hen slechts goedkeurt, indien de overtuiging bestaat dat zij physiek opgewassen zijn tegen de eischen, die het gevechtsvliegen aan hen stellen zal en er, wetend welke risico's den jachtvlieger bedreigen, in nauwe samenwerking met den commandant en de instructeurs, voor waakt, dat niet te veel van hen wordt gevergd. Ten slotte nog dit de vliegers, die hun eventueele moeilijkheden, zonder „het nog eens te probeeren", aan den vliegdokter, die dage lijks in hun midden is en steeds ten hunne dienste staat, toever trouwen, zullen inzake hun lichamelijk welzijn steeds aan het langste eind trekken. Den laatsten tijd heb ik dikwijls hooren beweren dat er, dank zij de technische vervolmaking der vliegtuigen, aan het vliegen eigenlijk niet veel risico meer verbonden is. Zooals alle generali seeren fout is, is ook deze bewering in hare algemeenheid onjuist. Zeer zeker is het risico (uit vliegtechnisch oogpunt beschouwd) bij de civiele luchtvaart sterk verminderd. Dit komt omdat voor dezen tak der aviatiek veiligheid een levensbelang en dus primaire eisch is. Hiertegenover staat echter dat de mogelijkheden van het moderne verkeersvliegtuig moeten worden „ausgenützt" en de man, die dit heeft te doen, is de piloot. De constructie van het beroemde Fokker-verkeersvliegtuig heeft tengevolge gehad, dat de dienst Holland-Indië tot de technische mogelijkheden behoort. Niemand zal echter willen ontkennen dat het vliegen op deze lijn voor de pliloten meer risico oplevert dan het vliegen op de korte trajecten in Europa. Gaat dus zooeven genoemde bewering slechts ten deele op voor de civiele luchtvaart, tenopzichte van de militaire aviatiek is zij absurd. Hier moet in de eerste plaats de gevechtswaarde der vlieg tuigen zoo hoog mogelijk worden opgevoerd, hier zijn snelheid en wendbaarheid de primaire eischen, waaraan alles, dus ook veilig heid, ondergeschikt wordt gemaakt. Daardoor wordt het risico voor de militaire vliegers zoowel uit vliegtechnisch als medisch oogpunt elk jaar grooter. De tijd is niet ver meer dat er gevechts vliegtuigen op de markt komen, waaruit geen enkele vlieger kan halen wat er in zit, om de eenvoudige reden dat het menschelijk organisme niet meer opgewassen is tegen het brute geweld van het aldoor maar opgevoerde aantal paardenkrachten van den motor. Zou er dan aan het vliegen met de moderne jagers minder risico verbonden zijn dan aan dat met de vliegtuigen van tien jaren geleden De mensch is spoedig geneigd om het buitengewone gewoon 763

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 33