te vinden. De snelle ontwikkeling der aviatiek maakt dat het vliegen allengs meer en meer gewoon gevonden wordt. Hieruit vloeit voort een verminderde waardeering voor het werk der vliegers. Zoo wordt bijv. door de groote massa in het geheel niet meer& ge realiseerd dat de tocht Holland-Indië nog telkens een prestatie van den eersten rang is, waarvoor alle insiders respect hebben. Want zij weten wat er op die route van het physieke en psychische uithoudingsvermogen der piloten gevergd wordt. Heel dikwijls blijkt mij dat de verminderde appreciatie voor het werk der vliegers ook den militairen piloten treft. Moge dit artikel ïjdragen tot het besef dat hun hiermede een groot onrecht wordt gedaan. Na ruim acht jaren in hun midden te hebben verkeerd en als hun vertrouwensman en huisdokter op de hoogte gehouden van al hun wederwaardigheden, verstout ik mij te beweren dat wei nigen even goed als ik weten, wat er van het physiek en het moreel der piloten wordt gevergd. Op grond van mijn ervaring durf ik te zeggen dat de militaire vliegers recht hebben op steeds grootere waardeering Want hun prestaties en helaas ook hun risico houden gelijken tred met de vooruitgang der militaire vliegtechniek De jachtvhegers vormen het intellectueele centrum van de meest moderne gevechtseenheid, voor welks brute kracht zij vroeger of later het onderspit moeten delven. Hun bijzondere lichamelijke en moreele kwaliteiten waardoor zij uitsteken boven de middelmaat, stempelen hen tot de vechters par excellence. Hun mentaliteit die wars is van zelfverheerlijking, doet hen dagelijks hun zwaren taak nn^fnTh vervullen' In een uur gevechtsvliegen offeren zij meer p aan lichaam en zenuwen dan de meeste outsiders vermoeden Laten wij met vergeten dat zij dit doen in het belang onzer hen^ere^ belang van Nederlandsch-Indië Dat het Leger 764

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 34