voorts bij benoeming tot intendant b. het in rekening kunnen brengen van twee z.g. fictieve dienst jaren ■c. het houden van een dienstrijpaard d. de standplaatsen e. de verandering van werkkring. A d. a. De studie aan de H. K. S., gepaard aan een ruim drie jarig verblijf in Holland, zal voor velen een aansporing zijn, welke echter weer eenigszins getemperd wordt door de omstan digheid, dat hierdoor ruim l'/2 voor pensioen tellend dienstjaar verloren gaat. In bepaalde gevallen kan dit tengevolge hebben, dat de betrokkene met minder pensioen den dienst verlaat dan hij zou hebben gehad indien hij niet naar de intendance was overgegaan. De vraag, of dit verblijf in Holland als een voordeel kan worden beschouwd, zal alleen de belanghebbende voor zichzelf kun nen beantwoorden, waarbij een ontkennend antwoord geenszins uitgesloten is. Ad. b. Stoffelijke voordeelen stimuleeren de animo voor een bepaalde betrekking. Daarom zouden de fictieve dienstjaren in derdaad een aantrekkingskracht kunnen uitoefenen, ware het niet, dat de bestaande regeling practisch slechts zeer onvolkomen tot haar recht komt. Bij den tegenwoordigen bevorderingsgang worden de hoofd officiersrangen eerst bereikt na een aantal dienstjaren, dat ook zonder deze fictieve jaien reeds recht geeft op de maximum bezoldigingen. Het is dan ook een hooge uitzondering, indien een hoofdofficier der intendance eenig voordeel heeft van deze regeling. Maar ook de kapiteins zijn veelal eerst na een zeker aantal dienstjaren voor een benoeming tot intendant in aanmer king gekomen, zoodat slechts enkelen van hen een hoogere bezol diging genieten dan hun rang- en tijdgenooten van andere wapens of diensten. Zoo zullen er op 1 October a s. bij het geheele korps intendanten slechts 3 kapiteins zijn, die nog jong genoeg zijn om van hunne fictieve jaren voordeel te hebben. Om aan te toonen, hoe onvolkomen de regeling is, kan het volgende voorbeeld dienen. Een officier, die in zijn 9e dienstjaar naar de H. K. S. gaat, komt eerst na ruim 4 jaren, d. i. in zijn 13e dienstjaar, in aan merking voor overgang naar de intendance. Moet hij dan, hetgeen tegenwoordig herhaaldelijk voorkomt, nog 2 a 3 jaar op een vacature wachten, dan wordt hij eerst gedurende zijn 15e of 16e dienstjaar tot intendant benoemd. Waar de maximum kapiteins- 767

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 37