van den luitenant-kolonelsrang is dan ook in algemeenen zin te rankschikken onder de ongunstige vooruitzichten. De vooruitzichten bij de intendance zijn dan ook inderdaad niet: gunstig te noemen, niet alleen vergeleken bij die van andere wa pens en diensten van het Indische leger, maar ook vergeleken bij die van de intendance van het Nederlandsche leger. Dit blijkt duidelijk uit de hieronder vermelde formatiecijfers Nederlandsche leger Nederlandsch Indische-leger. 1 generaal-majoor of kolonel 1 kolonel, hoofdintendant. 8 hoofdofficieren, waarvan er 2 luitenant-kolonels. 1 kolonel en 3 luitenant-ko- 3 majoors, lonel kunnen zijn. 9 kapiteins. 11 kapiteins, waarvan er 1 majoor kan zijn (n. 1. het hoofd der keuringscommis sie). De verhoudingen van de aantallen (opper-en) hoofdofficieren' en kapiteins zijn dus: bij het Nederlandsche leger 9'/2 IOV2 19 21. Ned. Ind. leger =6 9 14 21. Deze verhouding wordt voor het Indische korps nog ten on gunste beinvloed door de omstandigheid dat er als regel wel eenige kapiteins, doch zelden hoofdofficieren met buitenlandsch verlof zijn. Bovendien genieten de intendance-officieren van het Neder landsche leger dezelfde toelagen als de officieren van den Gene- ralen Staf, n. 1. tot en met den rang van majoor f 400.de luitenant-kolonels f 300.en de kolonels f 200.'s jaars, het geen voor de toestanden daar te lande vrij aanzienlijke bedragen zijn. (Zie L. O. 1925 No. 449 [K. B. van 17 December 1925 No. 35], Bijzondere bep. XIV). Uit een en ander blijkt wel, dat men in Nederland ter dege rekening houdt met het feit, dat de aanvulling van een dergelijk geselecteerd korps alleen gewaarborgd is, als men voldoende vooruitzichten schept. Na de vorenstaande uiteenzetting zal het reeds geen verwon dering meer wekken, dat een officier van een der wapens zich eenige malen bedenkt, alvorens hij er toe overgaat de inten dance studiën te volgen. Maar er zijn nog meer factoren, waarmede hij rekening zal houden. In het onderschrift op het reeds genoemde uittreksel van het Ned. Intendancerapport 1917 (orgaan N. I. O. V. 1919 bladzijde 332) wijst „Intendant" erop, dat de officieren der wapens door overgang naar de intendance de kans van generaal te worden bij hun eigen wapen opofferen. Aangezien bij de intendance de kolonelsrang de hoogst bereik bare is, zal men zich bij den overgang naar dit dienstvak moeten 773

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 43