sterkte van zes vliegtuigen elk, achterhaald, waardoor de kwestie van de samenstelling eener L. A. ter sterkte van een 20-tal vlieg tuigen, (i.e. alzoo 18), eenigszins acuut is gev/orden. Zij noopt ons te overwegen, of de samenstelling van dit kleine geheel nog wel volgens die beginselen moet geschieden, welke golden voor het vroegere tweemaal zoo groote geheel. Want men zal het er wel mede eens wezen dat niet ieder harmonisch geheel dat in tweeën gedeeld wordt, ook steeds weer twee helften zal opleveren die ieder voor zich een nieuw harmonisch geheel vormen. Naar onze meening is in de huidige samenstelling der L. A. het harmonisch verband verbroken daardoor hebben wij noodzakelijkerwijs weder in vollen omvang te overwegen hoe, in verband met onze effectief bereikbare sterkte, de samenstelling en de materieele uitrusting onzer luchtstrijdkrachten dient te worden geregeld. Alvorens aan de beantwoording dezer vraag te beginnen, wil len wij nog nadrukkelijk vaststellen dat onze inzichten betreffende de samenstelling eener L. A. van 2 groepen (zes afdeelingen), nog geen wijziging ondergingen, en het aangeven van een andere oplossing voor de samenstelling van een L. A. bestaande uit drie afdeelingen, niet impliceert dat we deze beginselen ook van kracht achten voor sterkere formaties dan de bestaande. De Luchtvaart Afdeeling bestaat uit twee afdeelingen verken ners en een afdeeling jagers, elk ad zes vliegtuigen. De eerste zijn uitgerust met Fokker 2-persoons verkenners, de laatste met Curtiss eenzits jachtvliegtuigen, alle van moderne constructie. Over het te maken gebruik der vliegtuigen vermeld ons A. T.V. punt 146(1) „Het vliegtuig vormt zoowel een verkenningsorgaan als een ge vechtsinstrument tegen vijandelijke krachten in de lucht en op den grond enz.", waarbij we echter in het oog moeten houden dat de gedachtengang bij de samenstelling van het A. T. V. zich nog kon baseeren op een sterkte van zes afdeelingen. Momenteel komt zoowel in de sterkte als in de materieele uitrusting duidelijk tot uiting, dat de primaire taak bestaat uit verkennen. Het overige van onze luchtstrijdkrachten te verwachen nut kan niet anders dan gering zijn bij de bestaande verhoudingen wij kunnen dit be schouwen als de secundaire taak, waaronder vallen le. het lucht gevecht, 2e. de slagaanval, 3e. bombardement, 4e. artilleriewaar neming, 5e. verbindingsdienst. Vooropstellende dat de voorhanden vliegtuigen geëigend zijn voor de uitvoering der primaire en secundaire taak, willen wij de mogelijkheid tot deze uitvoering eens nader beschouwen. Daarbij zien we dat het verkenningsvliegtuig, zoodra het binnen de wer kingssfeer van vijandelijke luchtstrijdkrachten komt, de bescherming behoeft van jagers, terwijl naar men aanneemt om effectief te zijn, deze bescherming verleend dient te worden door toevoeging van een gemiddeld aantal van 2 jagers op één verkenner. In onze formatie is deze verhouding echter net omgekeerd, hetgeen tot ge- 781

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 51