lijks één afdeeling opnieuw uit te rusten, de veroudering van het materieel minder sprekend worden, de vechtwaarde hooger blijven, doch met slechts drie afdeelingen moeten wij hier achterop raken. Want wat zegt men ten opzichte van onze Curtiss-jagers, welke nauwelijks een goed jaar hier te lande zijn gearriveerd, doch nu reeds door den Hawker Fury-jager die in serie geleverd wordt aan de R. A. F., met een snelheid van 60 K.M. worden overtroffen (H-Fury 340 K.M. p. u.) Hoe zal het daar over 5 jaar mede gesteld zijn Een andere mogelijkheid zou wezen om de verhouding van jagers tot verkenners in den mieest wenschelijken zin te wijzigen. Wij zouden dan moeten overgaan tot vervanging van een afdeeling verkenners door een afdeeling jagers, hetgeen een rendements vermeerdering zou opleveren die n.o.m. gelijkwaardig is aan die van een formatie van uitsluitend jagers. Echter zien wij ook hierin niet de meest gewenschte oplossing, maar achten wij de mogelijkheid aanwezig om met vooropstelling •der verkenning als primaire taak, toch een vechtinstrument te ver krijgen van niet onaanzienlijke offensieve waarde. De offensieve eigenschappen daarvan zullen het krachtigst tot uiting komen in de mogelijkheid tot uitvoering van een bombardement, daar dit voor den vijand de grootste bedreiging vormt. De met een bom bardement te behalen resultaten kunnen van verstrekkenden aard zijn, veel meer dan die van een geslaagden slagaanval of lucht gevecht. Te dien einde wenschen we dan ook, tenzij daartegen te groote bezwaren mochten bestaan, bij uitsluiting de beschikking' te hebben over bomvliegtuigen, maar dan niet over één- doch twee-motorige dagbo m vlieg tuig e n. Tegen een uitrusting met uitsluitend een-motorige dagbomvlieg- tuigen bestaan de volgende bezwaren le. De afstootende kracht is tijdens de uitvoering eener ver kenning onvoldoende, omdat ondanks de vast ingebouwde naar voren schietende mitrailleur het schootsveld naar voren, in formatie vliegend geheel onbestreken is. Bij het enkele vliegtuig zijn de prestaties tegenover jagers te gering, om voor de eigen veiligheid op de uitwerking van den voormitrailleur te mogen rekenen. Ver betering van de voorwaartsche vuurkraacht bij het tegenwoordige type tweepersoonsvliegtuig is uitgesloten. 2e. De snelheid kan ons, tengevolge der evenals bij jagers ook hierbij noodwendig versneld optredende veroudering van materieel, niet meer dien voorsprong verschaffen welke, door de mogelijk heid zich aan een gevecht versus jagers te onttrekken, den dag- bomvliegtuigen tot veiligheid strekt. 783

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 53