Bij gebruik van een-motorige dagbomvliegtuigen achten wij ja gerbescherming onmisbaar, zij beantwoorden daarom niet aan ons- doel. In welke mate nu komt het twee-motorige vliegtuig tegemoet aan de door ons te stellen gebruikseischen, en de tegen andere typen opgeworpen bezwaren Alvorens dit aan te geven willen wij eeist een beschouwing wijden aan het moderne twee-motorige vliegtuig. Het 2-motorige vliegtuig voor militaire doeleinden vond zijn oor sprong in den wereldoorlog. Ontwikkeld als nachtbomvliegtuig met matige snelheid, doch groot draagvermogen en grooten actie radius, werd het door alle oorlogvoerenden in ruime mate benut (Gotha-Caproni-Vickers Vimy-Caudron-Sikorsky) Na een periode waarin het na den oorlog weinig de aan dacht tot zich trok en weinig verbeterde, hebben tenslotte de nieuwere inzichten in de luchtstrategie gepaard aan de belangrijke vorderingen der techniek, een nieuwen stimulans gebracht voor de verdere ontwikkeling van dit type. Van Fransche en Italiaansche zijde (en eigenlijk ook Duitsche) bestaat er een duidelijk streven om te komen tot de verwezenlijking van een krachtig „self supporting" gevechtsvliegtuig, bestemd voo*r mdeehng bij de operatieve luchtvloot, d.w.z. bij dat gedeelte der luchtstrijdkrachten dat in de toekomst den zelfstandigen lucht oorlog zal hebben te voeren, op de wijze als o.a. bepleit door des kundigen als de It. kol. Jeaunaud, genl. Douhet en Hptm. Richter De bedoeling is deze vliegtuigen te benutten óf ter bescherming van. offensieve bonrbardeer-Iuchtvloten, dus om de aanvallen van de fensieve jagers af te slaan, óf om zoowel te kunnen bombardeeren als tegelijkertijd zelf een jager-aanval af te slaan. Deze beginselen zullen ongetwijfeld uiteindelijk voeren tot de verwezenlijking van het slagschip der lucht, waarvan b.v. de Caproni 90 P.B. 6000 PK. als een voorlooper is te beschouwen. De Fransche Amiot 140 M. multiplace de combat, is een geslaagde aanvankelijke stap in die richting welke echter nog veel overeenkomst vertoont, eigenlijk een schijnbaren overgang vormt tot het Engelsche beginsel, omdat de Amiot nog van middelmatig type is. Aan Engelsche zijde is een duidelijk streven merkbaar om te komen tot invoering van een licht 2-motorig dagbomvliegtuig, dat in staat zal wezen door zijn vuur zelf een jager-aanval af te slaan. Dit zal ter vervanging moeten dienen eventueel van het een- motorig dagbomvliegtuig, waarvoor tot nog toe de eisch gold dat het zóó snel moet wezen, dat een geringen voorsprong in afstand voldoende zou wezen om te voorkomen dat het door achtervolgende jagers zou worden ingehaald. Dit beginsel komt o.a. nog tot uiting in het allerlaatste door de R.A.F. ingevoerde type, de Haw ker Hart, welke een topsnelheid bezit van 288 K.M. Men voorziet echter dat deze tactische opvatting slechts opgaat tot een zekere 784

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 54