practische maximum snelheidsgrens, en streeft er daarom naar een andere beveiliging te scheppen tegen mogelijke jager-aanvallen. Want voor duik-jagers zal naar alle waarschijnlijkheid nog wel een beduidende snelheidsvermeerdering toelaatbaar blijken. Het snelle 2-motorige dagbomvliegtuig zal daarin moeten voorzien. Intusschen vertoonen op het oogenblik reeds verschillende twee- motorige dagbomvliegtuigen, welke speciaal voor dat doel zijn ontworpen, zoodanig bevredigende eigenschappen, dat het waar schijnlijk moet worden geacht dat het gebruik van dit type voor de onderscheidene militaire doeleinden, weldra niet onbelangrijk zal toenemen. Wij laten hieronder enkele der bekendste typen volgen S. E. C. M. Amiot 140 M., twee Lorraines 700 PK., geheel metalen eendekker. A. B. Flygindustri K 37, twee Jupiters 450 PK., geheel metalen eendekker. Boulton Paul Sidestrand, twee Jupiters X. F 560 PK. geheel metalen tweedekker. Caproni 101, twee Jupiters 450 PK., eendekker. Keystone, twee P. W. Hornets 525 PK., tweedekker. Fokker XL B-2, twee P. W. Hornets 525 PK., eendekker. Het valt op dat het meerendeel eendekkers zijn, wat hem daarin zit dat een eendekker als het ware een schietplatvorm biedt aan de bemanning, met rondom een vrij schootsveld. Eendekkers bie den wel dn vergelijking met tweedekkers over het algemeen een grooter trefbaar oppervlak aan den grond-afweer, doch dit is voor de normaal op aanzienlijke hoogte vliegende dagbomvliegtuigen nu niet zoo'n ernstig bezwaar. Voor vliegtuigen van dit type die op lage en middelbare hoogten zullen moeten vertoeven, b.v. ten behoeve der verkenning, is het echter wel degelijk van belang het trefbaar oppervlak zoo klein mogelijk te houden. In dat geval zou een tweedekker beter geëigend zijn, zooals b.v. de bovengenoemde Boulton Paul Sidestrand. We zullen hier een korte beschrijving van de Sidestrand laten volgen ten einde een idee te geven van de eigenschappen van 2-motorige dagbomvliegtuigen, overtuigd als we zijn dat zij de volle belangstelling waard zijn. De Sidestrand is het resultaat van een reeds sedert een reeks van jaren voortgezette ontwikkeling van dit type. De beide mo toren zijn links en rechts van den romp tusschen de vleugels bevestigd. Tegenover het bezwaar dat de inbouw van twee zij motoren meer schadelijken weerstand verwekt dan de centrale op stelling van een enkelen motor, staat het voordeel dat deze zij- miotoren ieder voor zich op het gunstigste kunnen worden gestroom lijnd. Bij centrale opstelling daarentegen moet de inbouw zich aanpassen aan den rompvorm, terwijl voorts de langs den romp strijkenden schroefwind, vooral bij militaire vliegtuigen met hunne 785

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 55