meening, dat het nu reeds mogelijk is aan de hand der harer ten dienste staande ervaring een nieuwe 2-motorige dagbomwerper te construeeren voorzien van overvoede motoren, met een topsnel heid van 320 K.M., en een actieradius van 1600 K.M. Het uitstekend uitzicht, de groote handzaamheid, de goede mi trailleuropstelling, het volledig bestreken schootsveld, de gunstige standplaats voor den bommenrichter, maken tezamen met de alles zins voldoende snelheid, van de Sidestrand een uitnemend general purpose vliegtuig, beschikkend over een krachtige combinatie van offensief en defensief vermogen. Wellicht zou bij het bezigen van een dergelijk vliegtuig voor de verkenning op lage hoogten, zelfs de mogelijkheid bestaan een lichte pantsering mede te voeren in stede van den bomlast. Onafhankelijk van de bedoelingen welke de groote mogend heden tot de ontwikkeling van het snelle 2-motorige dagbomvlieg- tuig hebben gevoerd, en welke voor ons nog weinig ter zake doen, willen wij nu zooals gezegd aan het einde dezer beschouwing aan geven, in hoeverre dit vliegtuig tegemoet komt aan de door ons te stellen gebruikseischen, en de tegen andere typen aan te voeren bezwaren. We zien dan dat le. Het biedt een beter uitzicht voor de verkenning. Alle ver richtingen waarbij de bemanning zich gedeeltelijk buiten den romp heeft te vertoonen, kunnen door het ontbreken van schroefwind met meer gemak en juistheid worden verricht. 2e. Het verzekert betere resultaten bij bombardement, en bij het afgeven van mitrailleurvuur. 3e. Het bezit zoowel in het enkele vliegtuig als in een formatie, beduidend meer defensieve kracht dan overeenkomstige aantallen vliegtuigen der besproken typen (jagers en verkenners). 4e. Het ondervindt in mindere mate de gevolgen van ver oudering in zijn klasse, omdat het voor zijn veiligheid in de eerste plaats betrouwt op zijn vuurkracht welke verreweg het belang rijkste is, en pas in de tweede plaats op zijn snelheid. En het is juist deze laatste welke nog zoo weinig symptomen van stabili seering vertoont. Ter toelichting van punt 3e willen wij even de gevechtswaarde van een afdeeling van 3 en van 5 een-motorige tweepersoonsvlieg- tuige vergelijken met die van 2 twee-motorige vliegtuigen. Eerstens dan kan bij een voorlijken aanval alléén de afdeeling twee-motorige vuur brengen op den aanvaller. Tweedens kan bij een gelijktijdigen jageraanval op de beide flanken, de afdeeling van 2 twee-motorigen naar elke flank vanuit twee mitrailleurposten, de voor- en achterpost van ieder vliegtuig, vuur brengen op den aanvaller. De afdeeling van drie 2-persoons- vliegtuigen kan in dit geval naar een flank vanuit twee, naar de andere flank vanuit een vliegtuig vuur brengen. Dat is dus van uit één post minder, dan de 2 twee-motorigen. 787

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 57