De afdeeling van vijf 2-persoonsvliegtuigen kan in ditzelfde ge val naar een flank met drie, naar de andere flank met twee vlieg tuigen vuur brengen, wat dus vanuit een post meer is dan de afdeeling van 2 twee-motorigen. We zien dus dat b.v. in het geval van den dubbelen flankaanval, de afdeeling van 2 twee- motorigen in vuurkracht gelijk staat aan vier tweezitters. Daar komt dan nog bij dat het bewaren van het verband en de manoeuvrabilitieit bij de afdeeling twee-motorigen, waarschijnlijk veel beter verzekerd zijn dan bij het grootere aantal vliegtuigen der overeenkomstig sterke afdeeling een-motorige 2-persoons vliegtuigen. Een totale sterkte van 18 twee-motorige vliegtuigen zou ons. eventueel toestaan 9 koppels van twee vliegtuigen te vormen, wel ker gevechtskracht beduidend hooger is dan wat bij onze huidige formatie valt te bereiken. Immers met deze laatste kunnen wij,, als we koppels zouden willen vormen van ongeveer de gevechts kracht van twee 2-motorige vliegtuigen, slechts samenstellen 2 koppels bestaande uit 1 verkenner -f- 3 jagers 3 koppels bestaande uit 3 a 4 verkenners, hetgeen een totaal geeft van slechts 5 koppels, d.i. vier minder dan. mogelijk is met twee-motorige vliegtuigen. Van deze 5 is voor de beide eerste het rendement waarschijnlijk iets gunstiger dan dat van een koppel twee-motorigen, voor de laatste drie echter minder. Uit een en ander blijkt wel dat onder de tegenwoordige omstan digheden, het bezigen van uitsluitend twee-motorige vliegtuigen in verschillende gevallen tot aanzienlijke vermeerdering van het rendement kan leiden. En al vermeenen wij ook niet met boven staande behandeling op volledigheid te kunnen bogen, toch ge- looven wij dat ook bij een diepergaande bestudeering van alle factoren, de voordeelen van het twee-motorig dagbomvliegtuig zullen komen vast te staan. Een van de gewichtigste bezwaren tegen aanschaffing van twee motoren zouden wellicht de aanschaffings- en exploitatiekosten kunnen wezen, daar deze onvermijdelijk hooger zouden worden dan voor de een-motorige vliegtuigen onzer tegenwoordige for matie. Toch gelooven wij niet dat het verschil zoo aanzienlijk zou wezen, dat we aanschaffing van twee-motorige vliegtuigen om uitsluitend financieele redenen achterwege zouden behoeven te laten. Immers zou het aantal der vliegtuigen, piloten en waarne mers gelijk blijven, en alleen een 18-tal mitrailleurschutters moeten worden toegevoegd, terwijl voorts het aantal in gebruik zijnde motoren zou verdubbelen. Verder zou in vredestijd, wanneer zelden de noodzaak aanwezig is om volbelast te oefenen, door de omstandigheid dat bijna alle moderne twee-motorige vliegtuigen op een enkelen motor kunnen 788

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 58