bij het toestel-zelf, geschiedt, dan wel vanuit één centraal punt, spreekt men locaal- dan wel van centraal-batterijsystemen, (LB, resp CB systemen). De locale voeding heeft als regel plaats met elementen, soms met accu'sde centrale met accu's en machines. Vrijwel alle toestellen van het LB systeem bezitten een inductor voor het oproepen soms treft men voor dit doel een enkelen druk knop aan. In een modern bedrijf is toepassing van het LB systeem slechts onder bijzondere omstandigheden nog toe te laten. Installaties voor fabrieken, groote gebouwen, kantoorcomplexen, enz., welke uitsluitend dienen voor het onderling verkeer op eigen terreinen, het z. g. intern verkeer, heeten huisinstallaties. Zij onderscheiden zich principieel niet van die voor openbaar gebruik, de z.g publieke installaties, welke in de meeste landen door het Gouvernement worden geëxploiteerd. Tegenover het in tern verkeer staat het extern verkeer, dat is het verkeer met een niet-deelnemer der huisinstallatie, dus b.v. het verkeer met de stadscentrale, zoowel het inkomend als het uitgaand verkeer. De verschillende personen van een bedrijf, die een telefoon bezitten, aangesloten op het huisnet heeten huisabonnés of -deelnemers. Abonné-toestellen, uitsluitend voor het intern verkeer bestemd, heeten huistelefonen; die, alleen voor het extern verkeer bestemd, worden stadstelefonen genoemd. Eventueel kunnen beide in één toestel vereenigd zijn, hetgeen het overzicht en de bediening zeer ten goede komt; dit is dan een z. g. gecombineerd toestel. Abon- nés van een stadscentrale zullen we stadsabonnés noemen. De toestellen kunnen uitgevoerd worden als wand-of als tafel toestel en, afhankelijk van de plaatsing binnens- of buitenshuis, al dan niet water- en stofdicht, z. n. zelfs gasdicht. Afhankelijk van de grootte van de huisinstallatie kan de ver binding tusschen de verschillende huisabonné's plaats vinden, hetzij door eiken deelnemer direct, hetzij met behulp van een wissel bord, al dan niet automatisch ingericht en opgesteld in een centraal punt, de z.g. centrale. Vaak wordt het wisselbord-zelf aangeduid met den naam van centrale. Opgemerkt wordt, dat er huisinstallaties bestaan, welke grooter zijn dan die van menig stadje. I. Huistelefooninstallaties zonder wisselbord. De bij dit systeem gebruikte deelnemer-apparaten dus uitslui tend voor intern verkeer bestemd zijn alle onderling door een directe leiding met elkaar verbonden het verkeer gaat dus recht streeks van deelnemer tot deelnemer. De eenvoudigste installatie is die, bestemd voor de verbinding tusschen twee abonné's; toegepast kunnen worden z. g toestellen met batterij-oproep, welke zijn ingericht volgens het LB systeem. Elk toestel heeft een drukknop en een gelijkstroomschelde in stallatie is goedkoop, de bediening zeer eenvoudig, doch de 79 L

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 61