toepassing beperkt tot slechts eenige honderden meters. Voor grootere afstanden of bij meerdere abonné's moeten toestellen met inductor en wisselstroomschel gebruikt worden. Bij een groot aantal abonné's met kleinen onderlingen afstand past men het z. g. lijnkiezer- (LK-) systeem toe. De hier gebruikte toestellen zijn CB apparaten. Naar elk toestel leiden evenveel dubbellijnen als er apparaten aangesloten zijn, en bovendien nog een extra stel voor de voeding van de microfoon. Voor het tot stand brengen der gewenschte verbinding zijn de toestellen voor zien van drukknoppen of van hefboomschakelaars (Fig. 1), evenveel als er toestellen aangesloten zijn, dan wel van een draaibare schijf met drukknop (Fig. 2). Bij het neerdrukken van een hef boom of van den knop klinkt een zoemertoon voor den oproep. De lijnkiezer-toestellen met hefboomschakelaars worden door S. H. gebouwd met 5, 10, 15 en 20 hefboompjes bestemd voor installaties van totaal resp. 6, 11, 16 en 21 toestellen; die met draaibaren wijzer voor installaties met totaal 11 toestellen. De bediening is zeer eenvoudig; door bijschrijving der abonné- namen op het deksel is een abonnélijst overbodig. Bij afstanden tusschen de abonné's van meer dan ca 100 m. wordt bij het lijnkiezersysteem de kableering te duur, zoodat dan overgegaan moet worden tot telefooninstailaties met centrale doorverbinding (II). II. Huistelefooninstallaties met wisselbord. In de centrale is opgesteld een inrichting met behulp waarvan de gewenschte doorverbinding tot stand wordt gebracht; deze inrichting is het z. g. wisselbord. Elk der deelnemers is hiermee door een leiding verbonden. Met behulp van dit wissel- of schakelbord worden de verschillende handelingen voor het op nemen van den oproep, het wekken van den gewenschten abonné, het tot stand brengen en na beëindiging van het gesprek weder verbreken der verbinding, verricht door personen (hand systeem) dan wel geheel langs mechanisch-electrischen weg (vol automatisch systeem)eventueel kan een combinatie van beide systemen plaats hebben (half-automatisch systeem). A. Het handsysteem, Afhankelijk van het aantal gelijktijdig te voeren gesprekken, wordt het wisselbord door één dan wel door meerdere personen bediend. De bedienende telefonist heeft de beschikking overeen z.g. afvraagapparaat, bestaande uit een microfoon en een telefoon al dan niet tot één geheel vereenigd, met behulp waarvan het afvragen van een oproependen abonné geschiedt. Elke abonné-leiding eindigt in het wisselbord in een z.g, klink, welke gemerkt is met het desbetreffend abonnénummer. Het tot 792

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 62