B. Het vol-automatisch-systeem. Bij dit systeem worden alle handelingen, welke bij het hand- bedrijf door een telefonist plaats vinden, verricht door schakel apparaten, de z. g. kiezers. Een bedienend persoon is nu geheel overbodig; de bovengenoemde nadeelen vaneen handsysteem vallen hiermee weg: de installatie is dag en nacht bedrijfsklaar, het tot stand brengen en weer verbreken van een verbinding kost heel weinig tijd, een absoluut gesprekgeheim is gewaarborgd, verkeerde aansluitingen hebben niet plaats (tenzij door eigen schuld), men werkt veel aangenamer. Ook het aanpassings vermogen is hier veel grooter dan bij installaties met handbedrijf, terwijl voor de centrale-zèlf minder plaats benoodigd is. De abonné-toesteilen zijn CB-toestellen, voorzien van een nummer- of kiezerschijf; de vorm der toestellen is voor de ver schillende fabrikaten zeer verschillend. Figuren 4 (ca r%), 5 (ca 1 en 6 geven de nieuwste vormen van „zelf-aansluitende" (ZA) toestellen weer van de firma's Siemens Halske (S H) en Ericsson; het gewicht der S&H toestellen bedraagt 2,2 kilo; het contrast tusschen fig. 4 en fig. 7 (ca 1%; 8,5 kg.) is wel zeer opvallend. Ook tusschen Europeesche en Amerikaansche toe stellen bestaan vaak zeer groote verschillen in uiterlijken vorm. De abonné verbindt zich hier zélf met den gewenschten persoon door, na eerst den hoorn van den haak te hebben genomen, zijn nummerschijf te draaien, waardoor het geheele kiezermecha nisme in de centrale in werking wordt gebracht. De kiezer heeft dus tut taak: het opnemen van den oproep, het wekken van den opgeroepene, het tot stand brengen en daarna verbreken van een verbinding, het geven van een teeken, dat de opgeroepene al dan niet bezet is, alsmede het geven van een teeken of er al dan niet een kiezer vrij is. De constructie der lijnkiezers (LK) kan zeer verschillend zijn. Als regel zijn zij uitgevoerd als z.g. hef-draai (HD) kiezers, in werking gebracht meestal door schakelmagneten [(b.v. S&H Mix Genest, Lorenz A. G., Berliner A. G Süddeutsche Telephon- Apparate-Kabel und Drahtwerke A. G Automatic Electric Cy (Chicago), Autom. Telephone Mfg. Cy (Liverpool), enz.)]; soms door veeren (b.v. F. Schuchhardt A G.); vaak ook door machines (Bell Telephone Mfg. Cy, z.g. Rotary systeem; Western Electric Cy, met stangkiezers; Ericsson A. B.) De besturing der kiezer beweging geschiedt bij alle systemen, onafhankelijk van de aan- drijvingswijze, met behulp van de nummer- of vingerschijf van den abonné. De nummerschijven van S&H functionneeren met stroomonderbrekingen; de schakelmagneten werken hier dus sprongsgewijs. 794 De toestellen van fig. 4 en 5 dienen normaal enkel voor het intern verkeer, alleen bij de toepassing van half-automatische en van vol automatische tusschentafels dienen zij óók voor het extern verkeer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 64