Zuivere draaikiezers zijn slechts economisch voor installaties met maximum ca 25 aansluitingen. Fig. 8 stelt voor de nieuwste constructie hef-draai (HD) kiezer van S H. Bij de nieuwe mo dellen liggen de contactbanken en de aandrijfmagneten naast elkaar, bij de vroegere constructies onder elkaar, waardoor de eerste minder ruimte innemen en minder gewicht hebben. Voorkiezers. Voor elke verbinding, dus op elke 2 abonné's, is 1 lijnkiezer noodig. Het totaal benoodigd aantal dezer dure lijnkiezers zou dus max. gelijk moeten zijn aan de helft van het aantal abonné's; in dat geval zouden alle abonné's gelijktijdig een gesprek kunnen voeren. Uit statistieken is echter gebleken, dat in den regel ca 57 °/o, in kleine installaties ca 712 in slechts enkele gevallen ca 20 a 30 °/0 van het aantal abonné's gelijktijdig spre ken. In max. kan men dus volstaan met slechts 20 a 30 °/0 dure HD-kiezers. Als eisch moet echter gesteld worden, dat toch elk der abonné's over dit geringe aantal lijnkiezers de beschikking moet kunnen hebbend Dit laatste nu wordt bereikt met behulp van een z.g. vóórkiezer (VK), welke vanzelfsprekend goedkooper moet zijn, dan een gewone LK, daar anders de toepassing ervan geen zin heeft. Het aantal VK moet nu even groot zijn als het aantal abonné's. De normale vorm van een voorkiezer is een draaikiezer met als regel 10 contacten en 2 rela.s De leidingen van eiken abonné worden nu verbonden met het draaipunt van den schakelarm van den VK, terwijl aan de 10 vaste contacten dan de lijnen naar den LK komen. Neemt nu een abonné zijn hoorn van den haak, dan loopt direct diens VK aan en draait zijn schakelarm zoolang rond, tot een vrije LK is gevonden, welke nu in werking wordt gebracht. De VK functionneert zoo snel, dat de abonné er in het geheel niets van merkt. Oproepzoekers. Een ander middel ter besparing van de dure LK is de toe passing van z. g. oproepzoekers (OZ). Deze OZ worden normaal uitgevoerd als 25, 50 of 100-deelige draaikiezers, d. w. z. dus dat zij resp. 25, 50 of 100 stel contacten bezitten, dienend voor groepen van 25, 50 of 100 deelnemers. Per groep moet een vol doend aantal van deze OZ aanwezig zijn gerekend wordt op 1 OZ voor elke 5 a 10 abonné's, soms voor elke 20 abonné's. Het aantal OZ is gelijk aan het aantal LKéén OZ en één LK vormen tezamen één verbindingsagregaat, zoodat er evenveel gesprekken gelijktijdig gevoerd kunnen worden als er verbindings- agregaten zijn. De a en b lijnen der abonné's eindigen nu niet op de schakel- armen zooals bij de VK het geval is maar aan de contacten, 795

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 65