De abonné's worden ingedeeld in groepen van 100. Elke groep van 100 abonné's wordt bediend door theoretisch 1, practisch echter meerdere-verbindingsagregaten, bestaande uitfLK met 1 GK. In verband nu met het normale aantal gelijktijdig te voeren ge sprekken en met het te verwachten spitsverkeer, neemt men zoo wel voor het aantal GK als voor het aantal LK 5 -r- 10°/0 soms 12 tot 14 °/0 van het aantal abonné's. (Voor een centrale met max. 10000 abonné's zijn 2 groepen GK noodig n.l. Ie en lie GK, met max. 100000 abonné's 3 groepen, enz.). III. Middelen voor de verbinding van een huisinstallatie Behalve met elkaar dienen de abonné's van een bedrijf natuur lijk, en dat wel in de eerste plaats, ook met buiten het bedrijf staande personen, dus met de stadsabonné's, verbonden te kunnen worden. De telefoonlijnen, welke de huisinstallatie verbinden met de stadscentrale (ook wel „centraalbureel" genoemd) heeten rstadslijnendeze lijnen zijn normaal eigendom van den Telefoon dienst; eventueel kunnen zij in huur aan het betrokken bedrijf worden afgestaan. Daar de P.T.T. het monopolie heeft van den aanleg van alle middelen van berichtenwisseling, is het in eigen dom aan het bedrijf afstaan van deze stadslijnen normaal niet mogelijk. Het aantal stadslijnen hangt af van het aantal te voeren stads gesprekken; een vaste verhouding daartusschen bestaat niet. Er zijn b. v. installaties gebouwd van 25 stadstoestellen met 2 zoo wel als met 8 stadslijnen. Voor, uit een militair oogpunt, belangrijke bedrijven Artillerie- Inrichtingen, D. v. O., enz is het een absoluut vereischte, dat de stadslijnen langs verschillende tracé's en ondergronds loopen. De ligging van dergelijke lijnen mag slechts aan ingewijden bekend zijn, terwijl bijzondere veiligheidsmaatregelen een be schadiging dezer lijnen direct moeten signaleeren. Het is echter niet noodzakelijk en om verschillende redenen •ook niet gewenscht, dat alle personen van een bedrijf rechtstreeks met de stadscentrale en dus ook met een stadsabonné kun nen spreken; zulks behoeft alleen voor bepaalde personen het geval te zijn. Deze kunnen dus zoowel alle intern aangeslotenen over de huiscentrale bereiken, alsook de stadsabonné's over een stadslijn en de stadscentralehet overig personeel van het bedrijf kan met het hun ter beschikking gestelde (huis) toestel alleen interne gesprekken voerenstadsgesprekken moeten dan door hen gevoerd worden met een speciaal daarvoor bestemd •stadstoestel (personeel-stadstelefoon). Als stadstelefoon kan ge bruikt worden een speciaal daarvoor bestemd toestel een ander >dus dan dat bestemd voor het intern verkeer dan wel een ge- 797 MET EEN STADSCENTRALE.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 67