combineerd toestel, waarmee dus zoowel interne als stads gesprekken gevoerd kunnen worden. Deze gecombineerde toe stellen bezitten öf een stadslijn-omschakelaar met de standen „intern", „rust" en „stad", zooals bij de Siemens telefonen (fig. 12), dan wel 2 drukknoppen zooals bij de telefonen van de firma Ericsson. De toepassing van een gecombineerd toestel biedt groote voordeelen, vooral indien vaak moet worden terug gevraagd hiertegenover staat echter, dat onder de tegenwoordige omstandigheden, de P. T. T. een zekere medezeggenschap krijgt over de installatie. Voor stadstoestellen moet aan den P. T. T.- dienst een zeker abonnementsbedrag worden betaald dienten gevolge eischt de P. T. T. waarborgen, dat met de huistoestellen niet met de stad gesproken kan worden. Een stadslijn kan dienen uitsluitend voor het inkomend öf uitsluitend voor het uitgaand verkeer, dan wel voor een com binatie van beide, afhankelijk van aantal en duur der stadsge sprekken. In de centrale van een bedrijf kan men dus aantreffen de inrich ting voor het maken der interne verbindingen de huiscentrale, alsmede de inrichting voor het maken der externe verbindingen de z. g. tusschentafel cq voorschakeltafel. Beide inrichtingen kunnen geheel onafhankelijk van elkaar functioneeren dan wel min of meer zijn gecombineerd. Ten einde een beeld te geven van de zeer groote verscheiden heid in de verbindingsmiddelen tusschen huis- en stadscentrale' zullen hier eenige van deze behandeld worden, welke door de firma S H worden vervaardigd. Of ook de beide andere in Indië vertegenwoordigde groote firma's (Ericsson en Bell Tele phone) dergelijke constructies op de markt brengen is mij niet bekend van enkele der hieronder volgende constructies is het echter zeker, dat zulks niét het geval is. Ie. Installaties zonder tusschentafel. De aanwezige stadslijnen worden naar elke stadstelefoon ge voerd, zoodat de bezitter van een stadste'efoon zich zelf direct met de stadscentrale kan verbinden, eenvoudig door het omleg gen van een schakelaartje. Dergelijke installaties zonder wissel bord zijn in het gebruik zeer eenvoudig en goedkoop, daar al leen het inkomend verkeer gedistribueerd moet worden, hetgeen door één persoon (portier, typiste, enz.) kan geschieden tusschen diens eigenlijke werkzaamheden door. Het apparaat van dezen persoon wordt hoofd-(stads) toestel of hoofdpost genoemd bij< een inkomend stadsgesprek wordt alleen dit toestel gealarmeerd. a) In huisinstallaties met niet meer dan 1 stadslijn kunnen het best de z. g Reih i-toestellen (fig 9) gebruikt worden, welke tot een aantal van 2 tot 5 op 1 stadslijn kunnen worden aangeslo ten. De apparaten zijn voorzien van een vingerschijf, een stads^ 798

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 68