tijnomschakelaar, een bezetteeken, 4 oproepknoppen voor de andere 4 toestellen, en eventueel van een meeluisterkop (6), welke laatste o. m. dienst kan doen bij het voeren van belang rijke gesprekken. Komt van de stad een oproep binnen, dan wordt deze door den hoofdpost afgevraagd, die den opgeroepene met behulp van diens oproepknop met de aanvraag in kennis stelt Door omleggen van den stadsschakelaar in den stand „stad", kan de opgeroepene het aangevraagde gesprek met den stadsabonné voeren. De ver binding met de stad wordt door het weder opleggen van den hoorn automatisch verbroken, waarbij de stadsschakelaar in den ruststand terugspringt. Tijdens een stadsgesprek verschijnt op alle stadstoestellen het bezetteeken. Wil de abonné een stadsgesprek voeren, dan dient hij zich eerst te overtuigen of de stadslijn vrij is door naar het bezet teeken te kijken. Is de lijn vrij, dan legt hij de stadsschakelaar om in den stand „stad'', waardoor hij rechtstreeks met de stads- centrale is verbonden. Bij deze toestellen bestaat de z. g. terugvraag-mogelijkheid, d.i. de mogelijkheid om tijdens een stadsgesprek een willekeurig aantal interne verbindingen te maken, b.v. om informaties in te winnen, waarbij de stadsabonné wel wordt vastgehouden, maar niet kan meeluisteren. Na de gewenschte inlichtingen te hebben gekre gen, wordt het interne verkeer verbroken en kan het stadsgesprek weer worden voortgezet. Wat een tijd een dergelijk terugvragen niet kost bij een handbediend wisselbord behoeft geen nader be toog Bij de Reiha-toestellen geschiedt het terugvragen door den stadslijnschakelaar weer in den stand „intern" te plaatsenzon der den hoorn op den haak te leggen waarna met behulp van een oproepknop de gewenschte verbinding kan worden gemaakt. De interne verbindingen worden tot stand gebracht door den stadsschakelaar te plaatsen in den stand „intern" en daarna den knop in te drukken van den gewenschten huisabonné; voor het in tern verkeer zijn de Reiha-apparaten dus lijnkiezertoestellen. De toestellen zijn alle parallel op de aanwezige stadslijn geschakeld. Voor geval met één der toestellen niet met de stad mag worden gesproken, wordt dit apparaat vervangen door een bat- terij-oproeptoestel, dat wel door de andere deelnemers kan wor den opgeroepen, doch zelf slechts één abonné, als regel de hoofd post, kan oproepen. De aanwezige nummerschijf wordt alleen gebruikt, indien de stadscentrale automatisch is ingericht. 799 Het Duitsche „Rückfrage" kunnen wij niet anders dan omschrijven de vertaling „terugvraag" is echter gemeengoed geworden. In het Engelsch duidt men dit begrip aan met het woord „call back".

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 69