b). Is het aantal stadslijnen meer dan 1, of wel het totaalaantal stadstelefonen meer dan 5, dan kunnen de z.g. Reipos-apparaten gebruikt worden. Deze toestellen (fig. 10) kunnen gebouwd worden voor max. 2 stadslijnen en 10 interne aansluitingen. Overigens lijken deze toestellen voor wat betreft bouw en bediening heel veel op de Reiha-apparaten. De terugvraag-mogelijkheid bestaat hier echter niet alleen tusschen stads- en huisverkeer, doch ook tusschen de beide stads lijnen onderling. In dit geval wordt dus een gesprek gevoerd over de tweede stadslijn, terwijl de eerst in gesprek zijnde stads- bonné wordt vastgehouden, doch van het terugvraaggesprek niets kan hooren. Een dergelijke inrichting spaart natuurlijk veel tijd en abonnementsgelden uit. Van de max. aanwezige elf toestellen zijn slechts de stadstoe stellen voorzien van stadsschakelaarsdeze toestellen zijn alle in, serie geschakeld. De overige toestellen zijn zuivere huistelefonen. De interne verbindingen worden met behulp van de hefboom pjes tot stand gebrachtde toestellen werken dan volgens het lijnkiezerssysteem. De aanwezige nummerschijf wordt evenals bij de Reiha-apparaten, alleen gebruikt, indien de stadscentrale auto matisch is ingericht. c). Voor geval de huisinstallatie automatisch is ingericht instede van volgens het lijnkiezerssysteem, worden als stadstoestellen de z. g. stadsserie-toestellen toegepast, (fig. 11). Daarnaast zijn voor het zuivere interne verkeer de normale automatische huistelefonen aanwezig (fig. 4). Dit systeem is geschikt voor installaties met 2 tot 6 stadslijnen, 5 tot 30 stadstoestellen en evenveel huisappa raten. De aanwezige stadslijnen worden achtereenvolgens door alle stadstelefonen gevoerd. De stadstelefonen zijn dus alle in serie geschakeld; één van deze b. v. die van de typiste doet weer dienst als hoofdpost. Alle interne gesprekken worden door de abonné's zelfgemaakt met behulp van de vingerschijf, zoodat al deze gesprekken vol komen geheim zijn (behoudens in zeer bepaalde gevallen). Ook het uitgaand verkeer wordt vanuit de stadstelefoon door den abonné-zelf behandeld door het omleggen van den sleutel van een vrije stadslijn. Tegelijkertijd verschijnt hierdoor op alle andere stadstelefonen voor deze stadslijn het bezetteeken, bestaande uit het oplichten van een lampje onder den sleutel. De binnenkomende gesprekken worden eerst door het hoofd toestel afgevraagd en daarna over de automatische huiscentrale verder gedistribueerd. De op deze wijze gewaarschuwde huis- abonné schakelt zich dan zelf op de aangegeven stadslijn in. Een bestaande verbinding wordt door den sprekende weder ver broken ten gevolge van het opleggen van den hoorn. Schakelt de hoofdpost zich bij het doorgeven van een stadsgesprek in op een bestaande interne verbinding, dan wordt zulks aan de 800

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 70