sprekenden door een bijzonder signaal kenbaar gemaakt, zoodat onbemerkt afluisteren ook in dit geval niet mogelijk is. Er kunnen echter ook toestellen geconstrueerd worden, waarbij onbemerkt afluisteren wel mogelijk is; deze kunnen dienen b. v. om getuigen te laten meeluisteren bij belangrijke telefonische gesprekken. Ook hier bestaat de zoo belangrijke terugvraag-mogelijkheid, zoo wel intern als met een tweeden stadsabonné; voor dit laatste is echter de toevoeging van een schakelkastje noodig. Dit systeem biedt voor kleine installaties zeer groote voordeelen; voor groote wordt echter de kableering veel te duur. 2e. Installaties met aparte tusschentafel. De tusschentafel (of wisselbord) dient nu uitsluitend voor de verbinding naar buiten; deze inrichting staat dus naast die voor het interne verkeer. Een aparte tusschentafel wordt toegepast, indien het interne verkeer sterk op den voorgrond treedt; tevens verdient het dan aanbeveling het interne verkeer automatisch te doen plaats hebben. In het ondervolgende zal daarom rekening gehouden worden alleen met automatische huisinstallaties. De stadstelefonen zijn parallel geschakeld (stersysteem); bij gebruik van gecombineerde toestellen zijn deze door aparte lijnen verbonden zoowel met de (automatische) huiscentrale als met de tusschentafel. A. Handtusschentafels. a. Één-koords-tusschentafel. De in dit wisselbord (fig. 13) binnenkomende stadslijnen ein digen niet in een klink zooals b. v. het geval is met deabonné- lijnen bij de reeds genoemde handwisselborden (blz. 793), doch in een stop, zoodat voor elke verbinding slechts één koord noodig is, waardoor de bediening zeer wordt vereenvoudigd. De stads- toestellijnen, dat zijn dus de lijnen tusschen de stadstelefonen en het wisselbord, eindigen wel in klinken. Voor elke stadsverbin ding heeft men de beschikking over een omschakelaar met de standen „rust", „afvragen" en „wekken" en 4 signaallampjes. Daar de huisinstallatie automatisch is, zijn de abonnétoestellen normale nummerschijfapparaten (fig. 4 en 5). Als stadstelefoon kan gebruikt worden een apart toestel (eigendom der P.T.T.) dan wel een gecombineerd apparaat (fig. 12). Bij toepassing van een apart toestel voor het stadsverkeer en één voor intern is het terugvragen veel omslachtiger, terwijl toch altijd kans bestaat, dat de stadsabonné wat van het intern gesprek opvangt, daar de hoorn van het stadstoestel nu niet op den haak kan liggen). Wenscht nu een abonné een stadsgesprek te voeren, dan roept hij den telefonist op door zijn lijnomschakelaar in den stand „stad" te plaatsen. Op het wisselbord verschijnt dan de oproeplamp, waarop de telefonist de stop van een vrije stadslijn plaatst in 801

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 71