de klink van den oproependen abonné, waardoor deze met de stadscentrale wordt verbonden. Door het aanbrengen van een speciale inrichting kan het uitgaand verkeer door den telefonist worden gecontroleerd, wat in bepaalde gevallen gewenscht kan zijn. Komt een stadsgesprek binnen, dan licht een lampje op, waar door de telefonist op de aanvraag opmerkzaam wordt gemaakt. Na het afvragen van den oproependen stadsabonné wordt de stop der betrokken stadslijn in de klink van den opgeroepen huisabonné geplaatst, waarna deze djor het omleggen van den schakelaar wordt gewekt. Het beëindigen van een gesprek wordt t. g. v. het opleggen van den hoorn kenbaar gemaakt door het oplichten van 2 signaal lampjes, waarna de stop door den telefonist wordt uitgetrokken. Het terugvragen tijdens een stadsgesprek geschiedt door het omleggen van den lijnschakelaar van het telefoontoestel in den stand „intern" en het draaien van het betrokken huisnummer met behulp van de vingerschijf. Bij deze constructie is het mogelijk, om een stadsabonné na beëindiging van een gesprek met een huisabonné, om te schakelen op een anderen huisabonné. Dit geschiedt, nadat de, het eerst in gesprek zijnde huisabonné den telefonist over de automatische huiscentrale de noodige aanwijzingen heeft verstrekt (schakelaar in stand „intern", terugvraaggesprek) eenvoudig door overplaatsen der stadsstop in de klink van den tweeden huisabonné, die nu door den telefonist over de automatische huiscentrale wordt op geroepen, c. q met den sleutel wordt gewekt. Het onbemerkt afluisteren van een gesprek door den telefonist is niet mogelijk, doordat bij een poging daartoe, in de telefoon een bijzonder signaal weerklinkt. Verbindingen buiten de werktijden, b. v. nachtverbindingen, kunnen met elke willekeurige stadstelefoon worden tot stand ge bracht, eenvoudig door een stadsstop in de betrokken klink ge plaatst te houden. Het wisselbord is voorzien van een nummerschijf, waarmee de telefonist eiken willekeurigen huisabonné kan bereiken. Voor normale bedrijven is de centrale uitgevoerd in den vorm van een kastje (fig. 13), dat zeer weinig plaats inneemt; voor groote installaties in den vorm van een groote tafel. b. Draaischakelaar-tusschentafel. Dit type wisselbord is zoodanig geconstrueerd, dat de bedie ningsmanipulaties tot de allernoodzakelijkste zijn teruggebracht, zoodat ook ongeschoold personeel de noodige handgrepen in korten tijd kan aanleeren. Het geheel neemt zeer weinig ruimte in (fig. 14). Klinken en snoeren met stoppen ontbreken hier geheel, hun functies worden overgenomen door eenige met de hand draaibare schakelaars, welke eenige overeenkomst vertoonen met de nummerschijf. Elke stadslijn heeft een eigen draaischakelaar, 802

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 72