doen dan den oproependen stadsabonné zijn wensch af te vragen en dan op den knop te drukken van den gewenschten huisabonné. Deze wordt daardoor automatisch met de betrokken stadslijn verbonden en automatisch gewekt. Na het indrukken van den knop heeft de telefonist met dit gesprek in het geheel geen bemoeienis meer en is dus weer vrij om andere oproepen te beantwoorden, dan wel om bijzondere werkzaamheden te ver richten. De constructie is zoodanig, dat het meeluisteren door den telefonist hier geheel onmogelijk is. Terugvraagmogelijkheid is eveneens aanwezig. 3e. Installaties met gecombineerde tusschentafel. De gecombineerde tusschentafels dienen voor het maken der verbindingen zoowel intern als naar buiten. Zij worden toege past b.v. bij een eenigszins druk uitgaand, doch betrekkelijk gering intern verkeer. De benoodigde apparaten zijn alle in één tafel (cq kast) ondergebracht. De stadstoestellen zijn parallel ge schakeld (stersysteem). A. Handtusschentafels. Een gecombineerde handtusschentafel wordt toegepast, indien de huisinstallatie om de een of andere reden niet-automatisch is.1) Is het verkeer met de stad zoodanig, dat hiervoor meer dan 6 stadslijnen noodig zijn, dan is voor de afwikkeling van dit verkeer een aparte persoon noodig, dus ook een wisselbord. De bovenbeschreven stadsserietoestellen kunnen dan niet meer worden toegepast. In de eerste plaats zouden deze toestellen overladen worden met allerlei hefboomen en knoppen, wat een zeer onover zichtelijke bediening tengevolge zou hebben. Voorts zou de hoofd post (portier, typiste, enz.) het dan met de distributie der inko mende gesprekken reeds zoo druk krijgen, dat dit werk hoofd zaak zou worden en het eigenlijke werk bijzaak, waardoor het voordeel der combinatie mogelijk bij kleine installatie hier in een groot nadeel zou veranderen. Voor het onderwerpelijke systeem heeft S&H een z.g. Okli- (Offener Klinken) wisselbord ontworpen, voor kleine bedrijven uitgevoerd als muurkast, voor grootere als tafel. Het wisselbord is voorzien van koorden met stoppen, klinken, signaallampjes, 804 Niettegenstaande aan een handbediend intern verkeer groote nadeelen kleven, is voor sommige bedrijven de toepassing van een automatisch intern verkeer absoluut ontoelaatbaar. Dit is b.v. het geval bij hotels, daar zulks n.I. den gasten gelegenheid zou bieden elkaar door onnoodige telefonische oproepen hinderlijk te zijn. Bovendien is hier met het oog op de geldelijke consequenties een scherpe controle op de stadsgesprekken een eerste ver- eischte.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 74