sleutels, een afvraagapparaat, enz. (zie blz. 792 ad A.)soms is- bovendien een vingerschijf aanwezig. Zoowel de stadslijnen als. alle interne lijnen komen hier op klinken uit. Het aanvragen zoowel van een interne als van een uitgaande verbinding geschiedt op analoge wijze als bij de handwisselbor- den voor zuiver intern verkeer (blz. 793). het oproepen van een huisabonné geschiedt enkel door het omleggen van den spreek- weksleutel in den stand „wekken"; het oproepen van een stads- abonné-zelf geschiedt natuurlijk door de stadscentrale. Het einde van een gesprek wordt door het opbchten van sluitlampjes aangegeven waarna de telefonist de stoppen uit de klinken mag trekken. Daar het interne verkeer met de hand wordt bediend, zijn zoowel de huistoestellen als de stadstelefonen normale CB-ap- paraten zonder terugvraag-mogelijkheid (fig. 3) Alleen voor geval de stadscentrale automatisch is ingericht, kunnen de aanwezige stadstelefonen van een nummerschijf worden voorzien (fig. 4 en 5). Is zulks om de een of andere reden niet het geval, dan moet de stadsabonné door den telefonist met behulp van diens nummer schijf worden opgeroepen. Stadstelefonen, zijn in een dergelijke installatie dus alleen die telefonen, van waaruit stadsgesprekken gevoerd mógen worden en voor welker aanwezigheid een zeker bedrag per maand aan den Telefoondienst betaald moet worden. Een speciale inrichting maakt het voeren van stadsgesprekken vanuit de andere telefonen niet mogelijk. Terugvraagmogelijkheid is bij deze toestellen niet aanwezig. Wordt voor een bepaalden abonné toch den eisch van terug vraagmogelijkheid gesteld, dan verkrijgt deze abonné een gecom bineerd toestel (fig 12) dat met behulp van twee dubbellijnen aan het wisselbord moet worden verbonden, n. 1. als stadstoestel en als huistoestel. Na het omleggen van den stadslijnomschakelaar kan dan worden teruggevraagd. Het aantal aan te sluiten stads- en huislijnen is onbeperkt, daar zoonoodig meerdere tafels naast elkaar geplaatst kunnen worden. Het aantal bedienende telefonisten hangt af van het aan tal te voeren gesprekken. Voor bedrijven met een automatische huisinstallatie heeft men tusschentafels geconstrueerd, waarbij gedeeltelijk of geheel gebruik wordt gemaakt van kiezers dezer huisinstallatie. We onderscheiden dientengevolge de half- en de volautomatische wisselborden. B. Half-automatische tusschentafels. Bij deze systemen geschiedt het uitgaand verkeer geheel auto matisch onder gebruikmaking der bestaande kiezers; het inkomend 805 j^ee.ds is opgemerkt, dat LB-toestellen niet meer in een modern bedriif thuis hooren. J

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 75