Het verbreken der verbindingen geschiedt door den telefonist door het uittrekken der koorden, zoodra de betrokken sluitlampera oplichten t.g.v. het weder op den haak leggen van den hoorn door de sprekende abonné's. De toestellen met terugvraagmogelijkheid worden met twee dub bellinnen met de huiscentrale en met de voorschakeltafel verbonden, terwijl hier bovendien nog eenige bijzondere schakelingen noodig zijn. Met behulp van een bepaald lampsignaal kan een, in gesprek zijnde huisabonné de stadsverbinding door den telefonist doen overdragen op een anderen huisabonné, hetgeen geschiedt door verplaatsing van de betrokken verbindingsstop. Zijn veel stadslijnen aanwezig, dan kunnen voor het stadsver keer bijzondere kiezers, z g. stadskiezers, worden toegepast. In. dit geval dienen alle stadstelefonen van een stadsschakelaar te- worden voorzien. b. Voorschakeltafel volgens het éénkoordssysteem. De inrichting en bediening van deze voorschakelborden zijn analoog aan die van het twee-koorssysteem, met dit verschil echter,, dat nu de stadslijn op het wisselbord niet eindigt in een klink, doch in een koord met stop (verg. de éénkoordstusschentafel). Alvorens bij een binnenkomend gesprek de gewenschte huisabonné: wordt verbonden, wordt eerst getest of deze vrij is, hetgeen met behulp van een lampsignaal geschiedt Naar de wijze, waarop het uitgaand verkeer wordt afgewikkeld,, onderscheidt men bij dit systeem verschillende typen, welke hier niet verder besproken zullen worden. c. Wisselborden ingericht volgens het z.g. impulsgever-systeem. Het hoofdverschil met de één- en twee koords-wisselborden is. gelegen in de wijze, waarop de binnenkomende stadsgesprekken worden gedistribueerd. Deze distributie geschiedt hier door den telefonist met behulp van een impulsgever-knoppenbord Dit toetsen bord bestaat uit eenige rijen knoppen, elk voorzien van de getallen 1 t/m 9 en 0. Komt nu een stadsgesprek binnen dat weer kenbaar gemaakt wordt door het oplichten van een lamp en/of het afgaan van een wekker dan wordt door den telefonist met behulp van diens apparaat den oproependen stadsabonné zijn wensch afgevraagd, waarna op het toetsenbord het nummer van den ge- wenschten huisabonné wordt neergedrukt; deze wordt dan verder automatisch verbonden en opgeroepen met behulp der bestaande kiezers der huisinstallatie Dit knoppenbord doet dus denzelfden dienst als een nummerschijf, welker werking eveneens berust op het geven van impulsen. Het uitgaand verkeer wordt op dezelfde wijze afgewikkeld als. bij de voorschakeltafels. Het verbreken der verbindingen na afloop van een gesprek ge schiedt geheel automatisch t.g.v. het opleggen van den hoorn. 807

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 77