Dit systeem werkt veel sneller dan dat met nummerschijven. .Bovendien heeft het eenige bijzondere schakelingenn.l. 1) de wachtschakeling, welke wordt toegepast op verzoek van een stadsabonné, indien deze noodzakelijk een huisabonné wil spreken, die op dat moment zelf met een ander in ge sprek is. De verbinding met den gewenschten huisabonné wordt dus a h.w. opgeschort, totdat deze weer vrij is. 2) de aanduiding, dat een opgeroepen huisabonné den stads- oproep niet beantwoorden kan, b.v. door afwezigheid. In dit geval licht, nadat de betrokken huisabonné gedurende 8X10 sec. is opgeroepen, op het schakelbord een bepaalde signaallamp op, waarna de telefonist den oproependen stads abonné met dit feit in kennis kan stellen. Deze kan dan eventueel met een anderen huisabonné verbonden worden. De terugvraagmogelijkheid is vanzelfsprekend hier eveneens aanwezig. C. Vol-automatische tusschentafels. Bij de voorgaande systemen (ad B) is voor het uitgaand ver keer geen, voor het inkomend verkeer wel een telefonist noodig; deze systemen zijn daarom half-automatisch genoemd. Bij het hier behandelde vol-automatisch systeem is zoowel voor het uit gaand als voor het inkomend verkeer geen personeel noodig. In beide gevallen geschiedt het maken der gewenschte verbin dingen met behulp van kiezers, dus mechanisch. Een dergelijk systeem is echter alleen toe te passen, indien ook de aanwezige stadscentrales automatisch zijn ingericht Het behoeft geen nader betoog, dat een dergelijk vol-automatisch verkeer in beide rich tingen ideaal zou zijnhet verkeer zou dan absoluut onafhan kelijk zijn van eenig bedieningspersoneel met alle aan een derg. automatisch systeem verbonden voordeelen. Het is dan echter noodzakelijk, dat in de telefoongids worden opgenomen behalve het nummer van het bedrijf, als stadsabonné beschouwd, daar onder ook de nummers der stadstoestellen van het bedrijf. Het uitgaand verkeer wordt op dezelfde wijze afgewikkeld als bij het half-automatisch systeem. Een huisabonné, die een stads gesprek wil voeren (b. v. met stadsabonné no 2957) heeft dus niets anders te doen dan zijn hoorn van den haak te nemen en het nummer der aanwezige stadslijnen te draaien (b. v. no 0) zoodra hij het teeken hoort, dat hij met de stadscentrale verbonden is, kiest hij verder met zijn nummerschijf het getal 2957 (eerst de 2 dan de 9, daarna de 5 en tenslotte de 7). Het inkomend verkeer heeft als volgt plaats Stel, dat een bedrijf als stadsabonné het nummer 2756 bezit: van dit bedrijf hebben b.v. de directeur, de bedrijfsingenieur en ■de boekhouder elk een stadstelefoon met de (interne) nummers resp. 4, 6 en 15. Wil nu een stadsabonné met b.v. den boek- 808

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 78