houder spreken, dan draait hij met zijn nummerschijf het nummer 2756, waardoor hij verbonden wordt met het (stadstoestellen-) wisselbord van het bedrijf; door nu het nummer 15 te draaien, wordt hij rechtstreeks met den boekhouder verbonden. Eenvoudiger kan het inderdaad niet. Was de stadsabonné niet bekend met het nummer van den gewenschten huisabonné hier in het voor beeld dus het no 15—, dan draait hij alleen het nummer 2756 en blijft wachten, totdat na eenige seconden een speciaal daartoe aangesteld informatiepersoon zich meldt en hem zijn wensch afvraagt. Deze persoon kan dan den oproependen stadsabonné in kennis stellen met het nummer van den gewenschten huis abonné dan wel hem direct met dezen laatsten verbinden. De abonnétoestellen zijn normale nummerschijfapparaten Alleen zij, die over de terugvraagmogelijkheid beschikken moeten, hebben op hun toestel een signaalknop, welke voor het eventueel terug- vraaggesprek wordt ingedrukt, waardoor de abonné op de huis- leiding wordt overgeschakeldeen tweede druk op dezen knoo brengt hem weer op de stadslijn. Ook het overgeven van een stadsgesprek van den eenen huis abonné aan den anderen geschiedt op eenvoudige wijze. De abonné legt hiervoor zijn hoorn weer op den haak, waardoor zijn toestel van de stadslijn wordt afgeschakeld; de stadsabonné echter heeft zijn hoorn nog niet opgelegd, zoodat hij nog met de tusschentafel verbonden blijft en zich nu met een willekeurig anderen huis abonné verbinden kan door diens intern nummer te draaien. IV. Bijzondere schakelingen. Er zullen nu eenige bijzondere schakelingen worden behandeld welke in een moderne telefooninstallatie kunnen worden aange bracht. Deze bijzondere schakelingen zij n weliswaar voor de normale unctionneering der installatie niet noodig, doch kunnen wel haar bruikbaarheid ten zeerste verhoogen. Bedoeld worden hier inrich tingen, welke deels het onderlinge contact tusschen de leidende personen van een bedrijf bevorderen, in meerdere mate dan met behulp van een normale telefooninstallatie alleen mogelijk zou zijndeels veel tijd en dus ook veel geld uitsparenzij vormen daarbij echter een onderdeel van die telefooninstallatie. Deze special schakelingen zijn echter alleen mogelijk in automatische installaties, welke daartoe slechts een zeer geringe uitbreiding behoeven te ondergaanbovendien kunnen zij slechts voor enkele deelnemers worden aangebracht, die dan z.g. bevoorrecht zijn. a. Nachtschakeling. Hieronder verstaat men de verbinding tusschen één of meer dere stadslijnen met één of meerdere stadstelefonen óók op uren dat de telefonist niet aanwezig behoeft te zijn, d.w.z. buiten dé diensturen en dus ook gedurunde den nacht. De personen, die 809

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 79