stukken geschut in de 1ste linie op te stellen. Deze artillerie wordt dan gebruikt als infanterie-geschut. De batterijen zullen zóó moeten wofden opgesteld, dat zij buiten het vuur blijven dat op de eigen infanterie wordt afge geven, d.i. zonder bijzondere dekking en in vlak terrein op min stens 500 meter achter de voorste lijn. Batterijen, die op groote afstanden moeten vuren, kunnen aan vankelijk meer naar voren soms zelfs vóór de voorste lijn worden opgesteld. Deze batterijen zullen tijdig van stelling moeten veranderen, hetgeen meestal weinig bezwaren met zich zal bren gen, mits een en ander grondig is voorbereid. Gewoonlijk zal bij de verdediging de artillerie in bewakings stelling worden geplaatst, waarbij zij gereed moet zijn tot het vuren op voor haar bestemde doelen in een aangewezen te be waken strook. Van te voren wordt in overleg met de artillerie een aantal punten in het voorterrein nauwkeurig op de kaart bepaald. Deze punten worden genummerd en zoodra de vijand zich op een dier punten vertoont, is overseining van het nummer voldoende om het artillerie-vuur te doen openen. Tot zoover onze voorschriften. Nemen we thans het geval dat een regiment met hulpwapens verdedigend optreedt en dat voor artilleriesteun is toegevoegd een afdeeling artillerie. Bij het bepalen van de taak dezer artillerie doen zich de vol gende vragen voor 1. Zal aan deze afdeeling ook artillerie-bestrijding worden opgedragen 2. Hoe geschiedt de bestrijding der overige vijandelijke aan- valstroepen Ad 1. Bij de beantwoording dezer vraag moeten wij eerst overwegen wat in den gegeven toestand het zwaarste is, of het beletten van de volle ontwikkeling van 's vijands artillerievuur, öf de bestrijding van de vijandelijke infanterie. Wij kunnen ons voorstellen, dat de stelling van het regiment van nature zóó gunstig is voor de uitwerking van het vuur der nabijverdediging (d.i. het eigen infanteiie-vuur), dat indien de le linie weinig te verduren zou hebben van het vijandelijk artillerievuur, de aanval van den tegenstander zou doodloopen op korten afstand voor die stelling. Bestrijding van de vijandelijke artillerie, desnoods met alleen als resultaat neutraliseering van die artillerie, moet dan op den voorgrond staan. Dit is eveneens het geval, wanneer de verdedigende infanterie zóóveel tijd heeft gehad voor het inrichten der stelling, dat zij 737

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 7