over een stadstelefoon beschikken, kunnen nu ten allen tijde vanuit de stad opgebeld worden. Voor dit doel worden bij de wisselborden met handbediening b. v. bij de Okli-tafel, de reeds aanwezige koorden met stoppen gebruikt; de half-automatische wisselborden bezitten voor dit doel een z. g. nachtschakelaar, welke buiten de diensturen wordt ingeschakeld de vol-automatische installaties zijn uit den aard der zaak zonder extra hulpmiddelen dag en nacht bedrijfsklaar. De nachtnummers der betrokken abonné's dienen in het telefoon boek te worden vermeld. b. Oproep-omschakelinrichting voor afwezige huisabonné's. Het kan gebeuren, dat een abonné niet op zijn bureau aanwe zig is, op het moment, waarop hij (b. v. vanuit de stad) wordt opgebeld. Om dit aan den oproependen abonné direct te kunnen meedeelen en hem dus tijdverlies te besparen, wordt de oproep, indien deze na een zekeren tijd niet wordt beantwoord, automa tisch doorgegeven aan een anderen huisabonné, die de zaken voor den eersten moet waarnemen (b. v. de secretaris voor den directeur, enz.). Deze omschakeling geschiedt met behulp van thermo-contacten. Bij beide huisdeelnemers gaat dan de bel over, eerst bij den eersten huisabonné, en dan na een zekeren tijd óók bij den tweeden totdat bij een van beiden de telefoon van den haak wordt genomen. Een speciaal signaal doet den eersten huisabonné, die z. g. bevoorrecht is, bij diens terugkeer op het bureau weten, dat zijn vertegenwoordiger voor hem een gesprek in ontvangst heeft genomen. c. Bezetlamp. Deze lamp dient t. b. v. leidende personen van een bedrijf, die het dus vaak heel druk hebben, om aan anderen kennis te geven, dat zij op een gegeven moment onder geen voorwaarde gestoord mogen worden, dan wel op dat oogenblik afwezig zijn. De lamp is aangebracht buiten tegen de deur van het betrokken bureau, terwijl in de kamer zelf een controlelamp aanwezig is; de lampen worden van binnenuit ingeschakeld. De bezetlamp is verbonden met een bepaalde aansluiting van het automatische huisnet, welke aansluiting dan ook een bepaald nummer heeft, dat in de huisgids dient te worden opgenomen (b.v. directeur: 1, bezetlamp directeur: 2). Wil nu iemand b.v. den directeur opbellen, dan kiest hij eerst no. 2; hoort hij nu het bezetteeken, dan is de bezetlamp ingeschakeld en dus de directeur nu niet te spreken; hoort hij het vrijteeken, dan kan hij hierop direct no. 1 kiezen. In de praktijk heeft deze inrichting getoond in een sterk ge voelde behoefte te voorzien, daar zij veel onnoodige moeite en last uitspaart. d. Conferentie-installatie. Teneinde belangrijke technische of financieele vraagstukken 810

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 80