met de leidende personen van zijn bedrijf te kunnen behandelen, dient het hoofd van het bedrijf deze personen in conferentie te roepen Met dit samenkomen gaat onvermijdelijk veel tijd ver- loren. Ter besparing van tijd en moeite en dus ook van geld is het vooral in groote bedrijven zeer gewenscht over een inrich ting te beschikken, met behulp waarvan besprekingen gehouden kunnen worden zonder dat de personen in een locaal bijeen komen. Deze personen blijven nu dus tijdens die bespreking op hun bureau, waar zij de volle en directe beschikking hebben over de noodige gegevens; bovendien zijn er geen onnoodige wachttijden. Mede is het ook voor het hoofd c. q. leider van het bedrijf van groot belang, om z.n. binnen slechts enkele oogen- blikken de meening van zijn deskundigen te kunnen hooren zoodat hij direct een goed-gemotiveerde beslissing kan nemen! Het oproepen tot een conferentie der hiertoe in aanmerking komende personen van een bedrijf geschiedt vanuit één bepaald punt door den directeur dan wel door den bedrijfsleider. Voor dit oproepen kunnen 2 systemen worden toegepast: 1. Benut worden de reeds aanwezige telefoontoestellen en de over- en doorschakelinrichtingen, onverschillig of deze automa tisch zijn of met de hand worden bediend. In het wisselbord moet dan echter een inrichting worden ingebouwd, waardoor de oproeping van uit een centraal punt mogelijk is, hetzij van elk der conferentiedeelnemers afzonderlijk, hetzij van alle tegelijk. In dit centrale punt bevindt zich een z. g. conferentietoestel, dat is een normaal telefoonapparaat voorzien van een zeer ge voelige microfoon en van een luidspreker; de leider der bespre king kan zich nu al pratende vrij in zijn bureau bewegen In voorkomende gevallen kan met behulp van microfoon en telefoon van het handapparaat worden geconfereerd, waarbij dan automa tisch de luidspreker wordt afgeschakeld. Iemand, die nu mede in het vertrek is, kan dus de gevoerde gesprekken niet in hun geheel volgen. Gedurende de bespreking zijn alle deelnemers voor interne op roepen gesperd, dus telefonisch onbereikbaar. 2. Benut wordt een installatie, welke geheel buiten het eigen lijke huisnet ligt, en daarvan dus geheel onafhankelijk is. Toe gepast moeten dan worden bijzondere apparaten, welke veel overeenkomst bezitten met de lijnkiezertoestellen. De installatie bestaat uit een chef-toestel en'de deelnemers apparaten. Het chef-toestel heeft voor elk der aangesloten deel nemers een schakelhefboompjehet bezit verder een bijzonder gevoelige microfoon alsmede een luidspreker, e. Luidspreker-installatie voor conferentiekamers. Het kan gebeuren, dat b v. door het ontbreken van een con ferentie-installatie (zie ad d) een bespreking toch in een afzon derlijke kamer, de z.g. conferentie-kamer, gehouden moet worden. 811

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 81