is het nu noodig, dat een abonné, welke zich niet in die kamer kan bevinden, toch aan de bespreking deelneemt, dan kan aan dezen eisch worden voldaan door een inrichting bestaande uit een luidspreker, een microfoon en een (lampen-)versterker en welke verbonden wordt aan het automatische huisnet. De abonné kan toch zijn woorden aan de deelnemers der conferentie ver staanbaar maken, terwijl omgekeerd het op de conferentie gespro kene; hem over de telefooninstallatie wordt medegedeeld. f. Personen-oproepinrichting. Uit den aard der zaak bevinden de personen, welke het meest met de productie te maken hebben (bedrijfsleider, opzichter, enz) zich meerdere malen niet in hun werkkamer, terwijl juist zij het meest noodig zijn voor b.v. het voeren van een stadsgesprek het geven van inlichtingen, het ontvangen van bezoekers, enz! In derg. gevallen zou dan de gewenschte persoon dooreen loop jongen moeten worden opgezocht (wat veel tijd kan kosten), dan wel door een bijzonder acoustisch signaal worden opgeroepen, dat ais regel door een bepaald persoon, b.v. de telefoonist der centrale, gegeven wordt, In moderne bedrijven echter worden bijna geen acoustische signalen meer gebruiktinplaats van deze, welke vooral in drukke bedrijven onophoudelijk door alle werkplaatsen op onaangename wijze heen schallen, past men optische signalen toe, welke dan bovendien op eenvoudige, weinig geld kostende wijze verbonden worden aan de bestaande, automatische huiscen trale. De optische personen-zoekinstallatie kan bestaan uit wijzerpla ten voorzien van getallen dan wel uit eenige tableaux met gekleurde lampen, op verschillende plaatsen van het bedrijf op gesteld. Aan elke daarvoor in aanmerking komende persoon is toegewezen een bepaald getal op de wijzerplaat resp. een bepaalde kleur c.q. kleurcombinatie op het lampentableau. Hoewel het oplichten der lampen op zich zelf reeds voldoende de aandacht trekt, mits de tableaux oordeelkundig zijn opgesteld, wordt hier- bij toch vaak nog een belsignaal gebruikt; deze is bij toepas sing van wijzerplaten in elk geval noodig. Het oproepsysteem met wijzerplaten kan niet in combinatie met het bestaande automatische huistelefoonnet gebruikt worden, zoodat dit systeem hier verder onbesproken blijft en alleen het lampensysteem in beschouwing genomen zal worden. Met 3 resp. 5 verschillende lampen kunnen 7 resp. 27 kleuren combinaties worden verkregen, dus ook even zooveel personen worden opgeroepen. Stel, dat een huisabonné A een anderen deelnemer B wil spreken, die rood als oproepkleur heeft waar mede het intern nummer van B b.v. het getal 15, correspondeert. moderne hotels b.v. is het voortdurende en daardoor vaak hinderlijk bellen, vervangen door de geluidlooze latnpensignalen. 812

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 82