A belt nu B eerst op diens bureau op, waar hij echter geen ge hoor krijgt, daar B zich op dat moment ergens anders bevindt. A draait nu met zijn nummerschijf het (vooraf bepaalde) nummer van de zoekinstallatie, b.v. no 20, waardoor zijn toestel hiermede verbonden wordt. Daarna kiest A het no 15, waardoor overal, waar de tableaux zijn aangebracht, de roode lamp oplicht; even tueel luidt tevens een wekker. Daar alle lampen parallel zijn ge schakeld, levert het stuk-gaan van een lamp geen moeilijkheden op, mits de tableaux oordeelkundig zijn aangebracht. B ziet aan het oplichten der roode lamp, dat iemand hem wil spreken. Hij gaat nu naar de dichst-bij-zijnde telefoon, neemt den hoorn van den haak en kiest het nummer 20 der zoekinstallatie, waardoor hij over deze direct met A is verbonden en dus met hem kan spreken. Op hetzelfde moment worden overal de oproegsignalen afgeschakeld. Het oproepen van een persoon B zou om bepaalde redenen natuurlijk (op verzoek) ook door den telefonist kunnen geschieden. (Dit is steeds het geval, indien de huisinstallatie niet-automa- tisch is, doch een met de hand bediend tüsschenbord bezit, b.v. een Okli-tafel). g. Brand weer-alarmeer-inrichting. Voor het geval aan deze alarmeering geen bijzondere eischen worden gesteld, geschiedt ze met behulp van het bestaande buisnet al heel eenvoudig door de brandweerwacht een nummer te geven en in voorkomende gevallen dit nummer op te bellen. Worden aan de alarmeering echter wel bijzondere eischen gesteld b.v. bestraffing van opzettelijk valsche signaleering, voorkoming van, bij vergissing gegeven alarmeering, enz. dan dienen bijzondere inrichtingen te worden aangebracht welke b.v. den meldenden persoon zoolang vasthouden, totdat het bericht door de brandweerwacht in ontvangst is genomen. Tevens kunnen nog alarmschellen op verschillende plaatsen worden op gesteld. h. Klokkeninstallatie. Het huistelefoonnet kan ook gebruikt worden voor de voort geleiding van de voor een klokkeninstallatie benoodigde energie. Hiervoor moeten dan in en tusschen de a en b lijnen der abonné's aan beide einden condensatoren en smoorspoelen worden inge bouwd, althans voor zoover de abonné beschikken moet over een electrische bijklok. De regeling der bijklokken door de moe- derklok geschiedt eveneens over de telefoonlijnen. Deze installatie kan gecombineerd worden met die voor de brandmelding. i. Secretaris-schakeling. Voor personen met zeer drukke bezigheden is het om bepaalde .redenen vaak noodig, dat zoowel de uitgaande als de binnen- 813

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 83