komende gesprekken eerst door een andere persoon (secretaris) kunnen worden behandeld, die ze slechts in zeer belangrijke gevallen aan zijn chef doorgeeft. Deze is dan weer een z g bevoorrecht persoon. Het z. g. secretaristoestel kan door een omschakelaar verbonden^ worden hetzij met den chef, hetzij naar buiten, zoodat de secre taris de gesprekken volgens aanwijzing van zijn chef doorgeeft,, dan wel zelf afhandelt; zulks geldt zoowel voor interne als voor stadsgesprekken. Het toestel van den chef is zoodanig, dat deze z.n. zelf de in- en uitgaande gesprekken kan afhandelen, waai bij dan het secretaristoestel wordt kortgesloten. De toestellen kunnen voor elk willekeurig aantal en voor elke leidingsoort worden gebouwd. V. Onderlinge verbinding van meerdere centrales. Een van de belangrijkste vraagpunten bij het ontwerpen vam een telefooninstallatie is de keuze tusschenéén centrale voor het geheel öf meerdere kleine op verschillende punten. De beslis sing hangt van verschillende factoren af en moet gegrondvest zijn op een rentabiliteitsberekening. De laatste oplossing, dus die met meerdere kleinere centrales, kan vaak een groote besparing geven aan aanschaffings- en montagekosten. Één der centrales krijgt den naam van hoofdcentrale, de andere die van bij- of nevencentrales. Alle centrales staan over aparte lijnen met elkaar in verbinding. Een dergelijke décentralisatie kan b. v. van voordeel zijn bij aanwezigheid van eenige gebouwencomplexen, welke nogal ver van elkaar af staan, c. q. op verschillende terreinen zijn gelegen. Deze onderlinge afstand heeft op de functioneering der centrales geen invloed. Elke centrale wordt vertegenwoordigd door een nummer, b. v. de centrales I, 11 en III door 1, 2 en 3. Wil nu een abonné, aangesloten op centrale 1 een abonné van II spreken, dan kiest hij eerst het nummer waardoor zijn toestel met cen trale II is verbonden en draait daarna het nummer van den betrokken abonné. Eén of meerdere centrales kunnen handbediend zijn. VI. Controle-inrichting. Het spreekt vanzelf, dat voor een betrouwbare functioneering der installatie deze onder voortdurende, strenge controle moet staan. Voor dit doel zijn alarminrichtingen aangebracht, welke de geringste storing direct aangeven. Zeer belangrijk is de con trole van den toestand, waarin de leidingen verkeeren. Hiervoor dient een meettafel, welke ook nog kan dienen voor het onder zoeken der nummerschijven van de abonné-toestellen, alsmede: voor dat der kiezers. 814

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 84