„3 de. Indien, niettegenstaande dit alles, hij toch den mitrailleur weet „vast te stellen, dan zal elke infanterieofficier, die vechtinstinct heeft er „over denken, hoe hij die met hem ten dienste staande vuurwapens buiten „gevecht zal stellen. Hij zal zijn granaatwerpers naar voren zenden en, „als deze de opstellingsplaats onder worpbereik van hun V. B. hebben; „zal de mitrailleur worden genomen. Dit zal kunnen worden verwezenlijkt, „lang voor dat de artillerie zelfs maar gewaarschuwd zal zijn. „Het onder die omstandigheden inroepen van den steun der artillerie, „wier vuur op het aangewezen doel op zijn snelst niet voor drie kwartier „zal vallen, beteekent, dat men zich zelve met zijn grenadiers aan het vuur „blootgesteld zal zien. „De hiergenoemde drie punten vormen de redenen, waarom men in het „aanvragen van artillerievuur (steun) voorzichtig en welover- „w ogen moet zijn. „De bataljonscommandant moet nadenken en overwegen, alvorens het „vuur bij den regimentscommandant aan te vragen „De regimentscommandant moet nog eens zorgvuldig overwegen alvo rens zich te wenden tot de artillerie. „Als eenmaal het besluit genomen is artilleriesteun aan te vragen, dan „moet de aanvraag zelve met den meesten zorg geformuleerd worden „Ik zeide u reeds dikwijls „Als gij wilt, dat het artillerie-vuur de gewenschte resultaten zal afwer pen, dan moet gij als infanterist ook met de grootst mogelijke juistheid aangeven, waar het vuur moet liggen. „Gij weet, dat de artillerieprojectielen een krachtige, doch oogenblikke- hjke uitwerking hebben, in een vrij beperkte omgeving. Daarom moeten zij ook worden gebruiktop de juiste plaats, op het juiste oogenblik en in een voldoende hoeveelheid. „Zeker". „Waart gij, in de omstandigheden, waaronder ge bij de tachtische oefe ning op de kaart verkeerdet, in staat om aan de artillerie alle noodige °-e- gevens te verschaffen „Neen, dat zeker niet „Wij zijn het er dus nu wel over eens, dat in de situatie, waarin gij u bevondt (vooruitgaande beweging tijdens den aanval), gij niet op de artillerie mocht rekenen, daar het u onmogelijk was het doel met juistheid aan te geven. „Als nu een vuuraanvraag is gedaan, moet gij haar ook den tijd geven de artillerie te bereiken. „Het ingrijpen van de artillerie heeft ongetwijfeld zoo laat plaats, daar de batterijen zoover van de voorste lijn verwijderd zijn „Neen, dat moet ge niet denken de afstand van de batterijen is niet de voornaamste oorzaak, dat de vuuropening zooveel vertraging ondervindt. Laten wij den voor de verbinding infanterie-artillerie noodigen tiid eens samen ontleden 1 le. Van de voorste lijn naar den bataljonscommandant. Dit zal omstreeks 500 Meter zijn, die (door een ordonnans) meestal (al thans gedeeltelijk, Vert.) kruipend zullen moeten worden afgelegd, en waar voor men dus moet rekenen een goed half uur. 2e. Van den bataljons- naar den regimentscommandantSoms heeft men Granaat geweer Vivien-Bessiëres, verschiet een granaat, die in uit werking gelijk staat met een defensieve handgranaat, met een sterk gekromd boogschot op afstanden tusschen 80 en 170 Meter Vert 816

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 86