817 de beschikking over telefoon of grondtelegraaf, maar meestal slechts over ordonnansen. Rekenen wij daarom gemiddeld op tien minuten. 3e. Van den regimentscommandant naar de steunende artillerie. Deze ver binding is meestal zeer snel en, als de commandoposten bij elkaar zijn on dergebracht, zelfs oogenblikkelijk. (In Indische verhoudingen zal het o.i. wel eens bezwaarlijk zijn, daar de A. Q. C. wel meestal bij zijn afdeeling zal moeten blijven. Vert.) 4e. Van den A. G. C. naar de afdeeling steunende artillerie. Dit gaat per telefoon Gemiddeld 5 a 10 minuten Door de steunende artillerie in de nabijheid van den regimentscomman dant op te stellen, zou men op zijn hoogst tien minuten winnen. Nu het vuur zelf en de waarneming. In de meeste gevallen zal men volgens de kaart moeten vuren, door mid del van vuuroverbrenging of -voorbereiding. In de werkelijkheid zal men maar zeer zelden over een waarnemingspunt beschikken, dat gelegenheid biedt, een door zijn coördinaten gegeven punt ook in het terrein vast te stellen. (Zou dit op de Indische topografische kaarten niet beter gaan Vert.) „Pas na de eerste lagen zal men het vuur kunnen verbeteren. De uit werking ervan op het doel waarvan men tenslotte de ligging niet met absolute zekerheid weet zal men eerst uit de tactische gevolgen ervaren, d.w.z. door de mogelijkheid, of de onmogelijkheid, voor de voorste afdee- lingen om vooruit te komen. „Voor alles moet gij voorkomen, dat de artillerie op uzelf vuurt. Maar daarom moet gij den artillerist ook steeds inlichten omtrent uw eigen op stelling „Wij komen terug op uw aanvraag om artilleriesteun en nemen daarbij aan dat deze op zich zelf gerechtvaardigd is. „Zooals deze thans is ingekleed „Ik vraag een vuurconcentratie op mitrailleurs te 304225 695523,, bevat zij een aanduiding die overbodig en ongewenscht is, terwijl zij overigens en desniettegenstaande nog onvol ledig is. „In de eerste plaats is het onjuist aan de artillerie de vuursoort op te geven, welke gij verlangt. De „vuurconcentratie" is geen panacee. Men kan afgeven vernietigings-, beschermende en neutraliseerende vuren deze kun nen worden uitgevoerd door afzonderlijke stukken als naast elkaar liggende vuren of als vuurconcentraties. Maar dit alles gaat alleen den artillerist aan. „De „vuurconcentratie" kan niet onder alle omstandigheden worden toe gepast. Bovendien zal het voor u als infanteriecommandant moeilijk, zoo niet onmogelijk zijn, desbewust, „vuurconcentraties" aan te vragen, als gij de omstandigheden, waaronder de batterijen vuren, niet kent. „Daarentegen hebt gij de ernstige fout begaan een van de meest belang rijke inlichtingen voor de artillerie weg te laten. „De aanvoerder van een infanterie-onderdeel, moet bij zijn aanvragen om vuursteun aan de artillerie, deze steeds inlichten omtrent de ligging van zijn voorste lijn. De artillerie kan en mag haar vuur niet openen, alvorens hieromtrent ingelicht te zijn. „Ten slotte is in uw bericht niets vermeld, noch omtrent het tactische doel van het gevraagde vuur, noch omtrent de uitbuiting ervan. Voor kleine afstanden geeft de telefoon dikwijls het tegendeel van besparing, tenzij speciale seinen of een code worden gebruikt. Vert. O.i. zal het overbrengen van een telefonische vuuraanvraag wel wat langer duren. Bovendien moet men rekening houden met de zeer aanzien lijke vertraging, vooral bij lange verbindingen, indien de telefonische ver binding gestoord wordt. Vert.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 87