5. TECHNISCHE RUBRIEK. TELEFOONSYSTEgMéw. door Ir. Th. CANTER VISSCHER. Ie Luit. Art. De belangrijkheid van de telefoon spreekt voldoende uit het feit, dat wij ons onze hedendaagsche gemeenschap niet meer zonder haar kunnen voorstellen. Voor een modern bedrijf is echter een telefonische gemeen schap met de buitenwereld alleen onvoldoendede leidende figuren van dat bedrijf moeten noodzakelijk ook voor het intern verkeer de beschikking hebben over een moderne, uitstekend- functionneerende verbinding. Dat spaart moeite en tijd en dus geld. Voor ons zijn als groot-bedrijf van belang in de eerste plaats de Artillerie-Inrichtingen, doch met het oog op de strekking van dit artikel als zoodanig ook te beschouwen het D. v. O. en de hospitalen, alsmede overeenkomstige inrichtingen voor de Marine. Wat wij in onze militaire bedrijven toepassen, moet tot het beste behooren van hetgeen op de markt wordt gebracht. Niet de oogenblikkelijke prijs op zichzelf moet den doorslag geven, doch de prijs in verhouding tot de kwaliteit, duurzaamheid, enz. Dit beginsel geldt ook voor de in een bedrijf toe te passen telefoon-installatie. Voor elk bedrijf dient eerst onderzocht te worden, welk tele foonsysteem in het betreffende geval het meest doelmatig is. De basis voor een dergelijk onderzoek is een rentabiliteitsberekening, waarin behalve met het aanschaffingskapitaal ook rekening gehou den moet worden met bedrijfs- en onderhoudskosten, alsmede met eventueele uitbreidingen. Ook hier kan dan blijken, dat een in aanschaffing kostbaarder systeem op den duur goedkooper is dan een stelsel, dat minder aanlegkapitaal eischt. Het principe van telefoon en microfoon is zoo algemeen bekend, dat beide hier niet verder besproken behoeven te worden. Al naar gelang de voeding van de microfoonketen plaatselijk, dus 790

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 60