te hebben verdiend. En voor den volgenden dag behoort alweer een nieuwe taak klaar te liggen die niet dan met de noodige inspanning kan worden afgewerkt. Door JAN zóó veel minder werk te geven dan waartoe hij instaat is wordt noch z ij n, noch's Lands belang gediend. Het materiaal gaat achteruit en wordt langzamerhand grondig bedorven. N.m.m. kan verlenging der dagelijksche diensttijden met behoud van het thans toegepast systeem geen verbetering brengen in den bestaanden toestand, maar zal deze eerder moeten worden gezocht in het schoeien der dien sten op den leest zooals deze in de buitengewesten worden verricht. Verschillende noodzakelijke corveeën kunnen zeer goed door allen gezamelijk, of door een bepaald daarvoor te bestemmen aantal manschappen, worden verricht in een kwartiertje voor het aanvangen van den dienst, waardoor verscheidenen niet gedurende den geheelen dag daaraan worden onttrokken, of zouden kunnen worden verricht in de middaguren. In de praktijk is toch wel voldoende gebleken dat deze mid daguren wel degelijk op andere en nuttiger wijze kunnen worden besteed dan met niets doen. Het onderhoud der gebouwen en van het emplacement ware aan henzelf toe te vertrouwen en wel in den ruimsten zin des woords. Het is hun woning, hun verblijf, zij zullen er spoedig genoeg zelf plezier in krijgen hiervan iets te maken dat gezien mag worden. De eene herstelling, verbetering of verfraaïng zal weer een idéé voor de volgende doen opkomen, maar, wat hoofdzaak is, hun dag zal worden gevuld en 's avonds zullen ze meer ge nieten van hun welverdiende rust na verrichte inspanning dan momenteel, nu in veel gevallen zoo weinig aanleiding bestaat om met voldoening te kunnen terugzien op de prestaties van den in halve of geheele ledigheid doorgebrachten dag. Zeker zal er geoefend moeten blijven worden, maar m. i. zal kunnen worden volstaan met heel wat minder uren daarvoor omdat de man, die leeft in een werkzaam, nuttig, voldoening gevend bestaan, een ander exemplaar is dan hij die niet genoeg gelegen heid heeft actief en frisch te blijven. Een oefening die wordt gehouden in het besef dat deze noo- dig is om het vroeger geleerde weer eens op te frisschen zal zeker beter tot zijn recht komen dan wanneer het, dikwijls fou tieve idee bestaat dan men het, als gevolg van herhaling tot in het oneindige, toch niet meer noodig heeft. Wanneer dan bovendien nog in de omgeving van het garni zoen allerlei uitstapjes worden georganiseerd, natuurlijk verbon den met een nuttige oefening die in de puntjes moet worden uitgevoerd, omdat zij anders geen recht hebben op een uitstapje, waarbij het twaalfuurtje wordt meegenomen of buiten wordt ge kookt, dan zal zelfs in de vlakte weinig sprake meer behoeven te zijn van eentonigheid en verveling. 853

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 11