De mogelijkheid om deze menschen door een geneeskundige commissie afgekeurd te krijgen is niet groot en voordat kan worden besloten ze voor te dragen voor terugzending naar Neder land wegens wangedrag moet er al heel wat gebeuren. Bij voortijdig ontslag uit het Leger beteekenen zij weliswaar een schadepost maar na deze finale strop is de zaak afgedaan, terwijl bij aanhouding steeds meer geld wordt gestoken in een hopelooze onderneming waardoor de laatste methode tenslotte nog veel duurder zal blijken te zijn. Bovendien mag worden verwacht dat zij ook later den meesten last veroorzaken, den goeden gang van zaken belemmeren, de stemming bederven en door hun aanwezigheid eerder een nadeel dan voordeel beteekenen. Het zou m. i. overweging verdienen om recruten, die daartoe worden voorgedragen, zoowel voor een commissie van den M.G.D. als voor een van troepenofficieren te laten verschijnen, omdat de leden van eerstgenoemde commissie krachtens de door hen te stellen eischen in verschillende gevallen niet zullen mogen be sluiten tot een advies dat door laatstgenoemden in het werkelijk belang van het Leger wordt geacht. Indien met beleid toegepast levert dit middel m. i. niet het gevaar op van het bestaand antecedent. N.m.m. mag ook niet uit het oog worden verloren dat der gelijke onvolwaardige typen, behalve dat zij de reeds hiervoor genoemde bezwaren bij de opleiding geven, in tijden van actie in meer dan evenredige mate afbreuk zullen doen aan de gevechts- waarde van een onderdeel. Daar het ongetwijfeld de bedoeling is om ook in Indië slechts goed bruikbaar materiaal aan te nemen zou het voorts aanbeveling verdienen om iederen candidaat hier slechts een proefverband van 6 maanden toe te staan en hem eerst daarna eventueel tot een definitieve verbintenis voor jaren toe te laten. Practische bezwaren zijn m. i. hieraan niet verbonden en het sluit de risico van een koopje uit. Ook zou zijn te bepalen dat aan deze z. g. n. proefgangers slechts de strikt noodige uitrusting wordt verstrekt waardoor b.v. wordt voorkomen dat aan hen, waarvan reeds vaststaat dat zij niet zullen worden voorgedragen voor een verband, nog kort voordat zij het Leger verlaten kleeding wordt verstrekt, waarop zij volgens de thans bestaande bepalingen recht hebben. Het een enkele maal gehoord bezwaar dat JAN na aankomst in Indië zijn bestaan en zijn toekomst minder rooskleurig aantreft dan hij het zich had voorgesteld kan gemotiveerd zijn. Het is vrijwel ondoenlijk iemand in Holland een goed idee te geven van het leven hier, maar toch zou in deze nog wel iets kunnen worden gedaan. 857

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 15