Ongetwijfeld is het niet de bedoeling zich, dank zij het groot aanbod als gevolg van malaise, te verzekeren van materiaal dat later is voorbestemd gedesillusionneerd te worden JAN moet weten wat hem hier wacht en moet zich een zooveel mogelijk ongeflatteerd beeld kunnen vormen van wat zijn toekomstmogelijkheden zijn, omdat het niet zoozeer de hoofdzaak is om JAN te krijgen als wel om hem te houden. Een teleurgesteld, ontevreden element kan niet als aanwinst worden beschouwd zoodat volkomen openhartige, juiste voor lichting als een belang van beide partijen moet worden beschouwd. Ook mag niet het volgende uit het oog worden verloren. Juist in de tegenwoordige tijdsomstandigheden komen onze menschen uit andere, betere, kringen dan in normale. Voor een groot deel zijn zij in staat in den kleinen middenstand belangstelling voor Indië te wekken ten bate van de Groot-Nederlandsche gedachte. Wanneer zij hier in hun werkring worden teleurgesteld of ten onder gaan dan zal dit in een uitgebreide laag van de Holland- sche maatschappij meer verwijdering tusschen Aloederland en Koloniën veroorzaken dan wat dan ook. Juist omdat nu ander materiaal uitkomt bestaat thans de gelegenheid tot versterking van het eenheidsbesef. Dat vroeger een koloniaal niet goed terecht kwam kon men begrijpen maar nu staat genoemde middenstand zijn eigen zonen af en deze zullen wel eens laten zien dat het anders kan. Daarom is het zaak om thans bezwaren, die inderdaad als zoodanig kunnen worden erkend, indien mogelijk, uit den weg te ruimen. De hiervoor genoemde voorlichting zou aan de candidaten kunnen worden verstrekt middels een boekwerkje, al dan niet geïllustreerd, waarin zoo duidelijk mogelijk uiteengezet het leven dat de man hier kan leiden, de voorwaarden waaronder hij hier zal moeten dienen welke dan waren te vergelijken met posities daar ginds, zoodat het geheel voor Hollandsche begrippen zal zijn te bevatten, de promotie-voorwaarden met de alsdan eventueel te bereiken positie, eveneens getoetst aan Hollandsche toestanden en ten slotte een uitgebreide verzameling van concrete gevallen, waaruit duidelijk spreekt welke mogelijkheden zijn toekomst hem hier kan bieden. Deze voorlichting kan hem er mede bekend maken dat de een het in zijn geheelen diensttijd niet verder brengt dan tot Infanterist 1ste kl. en een ander de hoogste Onderofficiersrangen bereikt, terwijl eveneens gevallen van overgang in andere takken van Gouvernementsdienst en in het particuliere in beschouwing waren te nemen, alles met vermelding van inkomsten en positie vergeleken met Holl. toestanden als hiervoor bedoeld. Wanneer de man bij aanmelding deze inlichtingen verstrekt krijgt om de zaak met zijn familie nog eens te overleggen voor hij eenigen definitieven stap onderneemt dan is onzerzijds het 858

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 16