En wanneer wordt gedacht aan de gevolgen in den vorm van tal van slapelooze uren en stukgekrabde schouders, armen en rug gen, dan stemt het tot dankbare verbazing hoe desondanks de geest in den troep, bij onze recruten, zoo goed is gebleven. Natuurlijk zijn pogingen in het werk gesteld om dit kwaad te overwinnen maar afdoend succes werd niet bereikt. Zoowel met obat als met een steekvlam zijn de kribben be handeld maar zoodra het gevaar is geweken komt het ongedierte weer opdagen. Theoretisch misschien bereikbaar, zijn we in de practijk in dit opzicht verslagen- Toch kan ik het niet anders zien dan een absoluut onontkoombare moreele verplichting tegenover JAN om hem van deze ellende af te helpen en n. m. m. kan dat gelukkig ook. In hoofdzaak zetelt het gevaar in de krib, de stroozak en het ligmatje, zoodat deze derhalve ten spoedigste dienen te ver dwijnen. In plaats van de krib met stroozak zoo kunnen worden verstrekt een tandoe, bevestigd in een langwerpig raam van buis ijzer met afmetingen van ongeveer 0.80 X 2 M. De plaatsing van dit ijzeren raam kan aan het hoofdeinde geschieden middels een paar haken over een over de chambree loopende ijzeren stang en onder het voeteneinde een schraagje. Het ligmatje zou kunnen worden vervangen door een stuk imitatieleer. Ik noemde ter vervanging van de krib deze hoogsteenvoudige constructie omdat de aan dezen maatregel verbonden kosten zoo laag mogelijk dienen te zijn. Het komt er overigens niet op aan waardoor de krib wordt vervangen onder voorwaarde dat de in stallatie geen gedekte onderkomens en schuilplaatsen voor den vijand biedt. In combinatie met deze thuis te treffen maatregelen zouden tevens de plaatsen onderhouden genomen moeten worden waar de troep elders af en toe verblijft, voor ons Depot-Bataljon b.v. het schietbivak bij Tjipatat, omdat ook daar van eenzelfde plaag mag worden gesproken. Beschouwen we thans de consequenties, verbonden aan de ter overweging aanbevolen wijziging. Door het vervallen der kribben zou in den vervolge opzending voor reparatie naar Batavia niet meer plaats vinden, waardoor de kosten voor auto- en spoortransport en voor herstel komen te ver vallen. Het verbannen der stroozakken geeft de volgende voordeelen r De driemaandelijksche verwisseling heeft niet meer plaats met als gevolg bezuiniging door vervalling van kosten voor autotransport, wassching en vulling. Tegenover deze voortdurende besparing staat de uitgave ineens voor aanschaffing van het nieuwe materiaal, die evenwel niet hoog behoeft te zijn. Wanneer ons wordt verstrekt enkele honderden meters ijzeren buizen met nog wat ander benoodigd materiaal en gereedschap dan kan al wat noodig is bij de compagnie zelf wor- 862

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 20