Hoe is het nu hiermede gesteld bij het Indische leger Maken we een onderscheid tusschen dat deel van den a. en a. waarin door de strijdende troepen zelf wordt voorzien en het overige deel, waarvoor zulks niet het geval is, dan kunnen we constateeren, dat althans v.w.b. de verpleging aan het eerste deel den laatsten tijd zeer veel aandacht is besteed. Releveeren we daartoe allereerst de vaststelling van enkele „hoofdbeginselen", zooals die zijn bekend gemaakt in het W. J. van de I. K. V. over 1926, voorts de functionneering van den Intendance-dienst bij de in 1929 gehouden groote manoeuvres, het ontwerpen van een nieuw verplegingsvoorschrift, het bij manoeuvres ook voor den verplegingsdienst doen gelden van den oorlogstoe stand en tenslotte het ontwerpen van een organisatie van een divisie auto-colonne, allemaal bewijzen, dat het gedeelte van den a. en a., waarin de strijdende troepen zelf voorzien, in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert en zijn uiteindelijke regeling nabij is. Helaas kan men dit niet zeggen t.a.v. het gedeelte van den a. en a., waarin op andere wijze zal moeten worden voorzien. Wat daaromtrent officieel bestaat, kan vrijwel als ver ouderd en buiten werking gesteld worden beschouwd, terwijl het geen daaromtrent nog zal moeten komen naar ik vernam zelfs nog niet in een staat van wording verkeert. Dit laatste is echter een reden temeer, om dit vraagstuk eens in beschouwing te nemen en aldus er toe mede te werken, dat de denkbeelden, welke er ten aanzien van dit onderwerp bestaan, bekend worden. Wellicht zijn zij van eenige waarde voor dengene, die deze kwestie t.g.t. officieel zal hebben uit te werken en in een voorschrift vast te leggen. II. Groei der denkbeelden, s) Ik wil dan beginnen met in herinnering te brengen, hoe de denk beelden zich t.a.v. deze materie in den loop der jaren in Indië hebben ontwikkeld. Het is niet mijn bedoeling hier een uitvoerig historisch overzicht te geven, doch ik zal trachten heel in het kort de principes aan te geven, waarop in Indië totnutoe de a. en a. achtereenvolgens geregeld is geweest. V.z.v. mij bekend is deze aangelegenheid het eerst geregeld geweest in de „Leidraad Etappendienst voor het leger te velde" van 1910. 3) De op eenvolgende stelsels zijn in de bij dit artikel behoorende schets nog eens schematisch weergegeven. 865

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 23