De schrijver van dat hoofdstuk zegt m.i. zeer terecht op blz. 284/285 „De organisatie, zooals in den L. E. V. 5) ontworpen, kon ten „slotte niet in haar vollen omvang worden aanvaard. De studie „van hetgeen in den Europeeschen oorlog bij de millioenen tellende „legers had plaats gevonden, deed blijkbaar den nuchteren kijk „op de hier te lande bestaande verhoudingen, verliezen". Hij stelt dan het volgende beginsel op „(20). De etappendienst voorziet uitsluitend in den aan- en „afvoer tusschen de plaatsten, waar zich de hoofdvoorraden be binden en de etappeneindstations (spoorweg- of automobieleind- „station), welke laatste zoo ver binnen het legeringsgebied wor- „den gebracht als de omstandigheden toelaten". Het kenmerkende verschil met de R. A. A. bestaat hierin, dat de troep door indeeling van een auto-formatie een grooter aandeel krijgt in den aan- en afvoer m.a.w. het vervoer op het traject etappen-eindpunt Hd. V. Pn. 6) gaat over van etappen- dienst naar den troep. Ook op organisatorisch gebied wil de schrijver eenige vereen voudiging invoeren, door le. het oprichten van een R. A. en etappeninspecties slechts te beperken tot gevallen, waarin het VI. ver van de hoofdvoor raden optreedt. 2e. de Intendance en wellicht ook andere diensten slechts in de Directie van het E. en V. te doen vertegenwoordigen. Waar de hierbedoelde beginselen, blijkens mededeeling in een volgend W. J„ door het legerbestuur zijn aanvaard, is thans nog slechts het wachten op een voorschrift, waarin deze beginselen meer in details zijn uitgewerkt. Er zou dan ook over dit onderwerp niet veel meer te zeggen vallen, ware het niet, dat le. het nieuwe defensie-programma inmiddels bekend is ge worden, 2e. n.m.m. het aan- en afvoervraagstuk volgens meergenoemde beginselen nog niet op de meest gewenschte wijze is opgelost. III. Invloed defensie-grondslagen. Van de nieuwe grondslagen voor de defensie wil ik de volgende punten naar voren brengen, als zijnde in dit verband van belang le. Sedert 1892 gold als beginsel, dat Tandjong Priok onze vlootbasis was en alle beschikbare krachten van het leger zich 5) Leiddraad voor het etappen- en verkeerswezen, zijnde het verduide lijkte ontwerp R. A. A. 6) Hoofdverstrekkingsplaatsen. 867

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 25