in geval van nood zouden concentreeren rondom Batavia, als zetel van het Bestuur en operatie-basis voor de Marine. Ingeval van ongelukkigen afloop van den strijd aldaar, moest naar het binnenland van W.-Java worden teruggetrokken, om aldaar den strijd zoo lang mogelijk voort te zetten. Volgens de nieuwe beginselen wordt Soerabaia tot vlootbasis ingericht, terwijl aan het leger in het bijzonder is opgedragen de verdediging van Soerabaia te land tegen landingsdivisien van kruisereskaders. Tandjong Priok zal slechts worden beschermd tegen een actie van enkele schepen, die zich meester zouden wil len maken van die haven voor eigen gebruik. Hieiuit volgt, dat het zwaartepunt van de neutraliteitshandhaving van West- naar Oost-Java wordt verplaatst. Het was ongetwijfeld onder den invloed van het toen geldende defensiesysteem, dat zoowel de R. A. A., als de beginselen in het W. J. 1926 voornamelijk gebaskeerd waren op een actie van het VI. in West-Java. Zoo is in genoemde beginselen met de mogelijkheid van een actie in Midden- en Oost-Java eigenlijk geen rekening gehouden. Alleen in de toelichtingen wordt daarvan gerept, waar de schr. zegt „slechts wanneer de omstandigheden dit bepaald nood zakelijk maken (zooals bij operaties in M. en O. Java), etappen- inspecties en een regelingsafdeeling op te richten". Het behoeft m.i. geen betoog, dat de nieuwe defensie-grond slagen in dit opzicht wel degelijk van invloed behooren te zijn op het te aanvaarden systeem van aan- en afvoer. Waar een actie in Oost-Java in de toekomst zelf zeer waar schijnlijk zal zijn, mag de regeling van den aan- en afvoer daar mede niet meer bij wijze van uitzondering rekening houden, doch zou het zelfs gemotiveerd zijn, als zij daarop juist werd gebaseerd. Intusschen zou ik ook van dit laatste geen voorstander zijn, maar ben ik van meening, dat de regeling van den aan- en afvoer z&l hebben te voldoen aan den eisch, dat zonder meer kan worden toegepast, ongeacht waar de actie zal worden gevoerd en ongeacht waar zich de hoofd- en andere voorraden bevinden. 2e. Verder zal volgens de nieuwe grondslagen voor de defensie zooals die door het opperbestuur in het begin van het vorig jaar nader zijn uitgelegd op Java in vredestijd het divisiever- band gehandhaafd blijven. De voor de handhaving der neutraliteit te bestemmen troepen macht zal worden samengesteld overeenkomstig de oogenblikke- lijke behoefte, echter rekening houdende met den eisch, dat steeds de noodige krachten voor de verzekering van orde en rust, zoowel op Java als daarbuiten, beschikbaar moeten zijn. Hieruit vloeit voort, dat men zeer waarschijnlijk niet in staat zal zijn den vijand met twee complete divisien tegemoet te treden,

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 26