„de samenstelling van ons eigen voorschrift, temeer omdat het Ne- „derlandsch V. E. V. berust op jarenlange practische ervaringen „bij de mobilisatie van het Nederlandsche leger opgedaan". In de eerste plaats dient er de aandacht op te worden gevestigd dat hier vermoedelijk een vergissing in het spel is, aangezien het laatstverschenen V. E. V. No. 47 dateert van 1922. De eerste luitenant der Infanterie H. jager begint dan ook zijn a.i tikel „Aan- en afvoer" in de Militaire Spectator van October 1930 e.v. met de mededeeling, dat het voorschrift „Etappen- en verkeerdienst" met meer op de hoogte van den tijd is en kondigt de verschijning van een nieuw voorschrift aan. Toevallig ovei een hectogram van dit naar ik meen ook thans nog niet in druk verschenen nieuwe voorschrift beschikkende blijkt daaruit, dat de Nederlandsche grondslagen slechts in zoo verre overeenstemmen met de in 1926 opgestelde „Beginselen", dat ook in Nederland de werkingssfeer van den a.a.d. zich uit strekt van het achterland tot aan het operatie gebied. De aanschaffing, aanmaak en oplegging van alle soorten oor logsmateriaal zijn daar echter principieel opgedragen aan recht streeks onder den Minister van Defensie ressorteerende autoriteiten (als hoofdintendant, enz.) terwijl volgens meergenoemde begin selen in Indië v.w.b. verplegingsbehoeften de etappeintendant daaimede zou worden belast, zij het ook in nauwe samenwerking met den hoofdintendant. Wat zal er echter van deze gedeeltelijke overeenstemming over blijven, indien zooals ik reeds heb betoogd de h.t.l. aanvaarde beginselen onder invloed van de nieuwe defensie-grondslagen noa wijziging ondergaan Ook de jarenlange practische ervaring bij de mobilisatie van het Ned. leger opgedaan, zou een aanbeveling zijn om bij het Ned. voorschrift te rade te gaan. Ik voor mij hecht aan deze ervaring echter maar weinig waarde en wel, omdat het Ned. leger hoewel gemobiliseerd niet in ooi log was, zoodat bij den aan- en afvoer geen rekening behoefde te worden gehouden met het vervoer van munitie, gewonden genm- materiaal, e.d. Voorts veroorloofde de vredestoestand een uitgebreide exploi tatie an de plaatselijke hulpbronnen en bleef de aanvoer beperkt tot enkele hoofdvoedingsartikelen, gelijk mij uit eigen ervariiw bekend is. 0 Van ervaringen, verbonden aan een bewegingsoorlog, waarbij juist aan den aan- en afvoer bijzonder zware eischen worden gesteld, bleef het Ned. leger in de mobilisatie uiteraard geheel verstoken. Ik ben dan ook van meening, dat wij voor het a. en a. vraag stukalthans v.w.b. de hoofdlijnen geheel zelfstandig een op lossing zullen moeten zoeken, die zich volkomen aanpast aan de 870

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 28