Stuurt men een stafofficier met zijn hoofden van afdeelingen den marsch in, om een A.A.D. op te richten en allen hebben door voorstudie zich een helder en scherp omlijnd beeld gevormd van hun taak, dan behoeft men geen vrees te koesteren, of de zaak wel in orde zal komen. Maar om dit doel te bereiken hebben we nog twee dingen noo- dig, en dat zijn le. een nieuw voorschrift A. en A. en 2e. een aanwijzing zoo spoedig mogelijk van hen, die bij een op te richten A.A.D. zullen worden ingedeeld. Eerst, wanneer aan deze beide voorwaarden is voldaan, kan men verwachten, dat het aangewezen personeel zich voor zijn oorlogs functie zal voorbereiden en ook zal kunnen voorbereiden. Ook het houden van enkele oefeningen op de kaart en in het terrein volgens de aanvaarde beginselen dus speciaal betreffende den A.A.D. zou m.i. groote aanbeveling verdienen, vooral in dien daarbij uit de verschillende wapens en diensten een volledige staf van een A.A.D. werd gevormd. Daarbij zou dan in het bijzonder aandacht kunnen worden be steed aan de zoo noodzakelijke samenwerking tusschen de verschil lende afdeelingen, het inrichten van een groote plaats, bijv. Ma- dioen, Solo of andere, als aanvangspunt A. A. D., de dienstregeling op zoo'n aanvangspunt, de keuze van de verschil lende eindpunten in onderscheidene gevallen, e.d. Ten aanzien van het te ontwerpen „Voorschrift aan- en afvoer" wil ik tenslotte nog de volgende wenschen naar voren brengen. Evenals het nieuwe Nederlandsche V.E.V. no. 47 dient daarin de aan- en afvoer in zijn vollen omvang te worden geregeld. Nadat eerst daarin de „algemeene grondslagen" zijn ontwik keld, kunnen afzonderlijk worden behandeld. le. de a. en a. in het operatiegebied (door de organen van den troep), 2e. de a. en a. in het a. en a. gebied (door den a.a.d.), 3e. de a. en a. in het achterland (door gebruik te maken van het bestaande verkeerswezen). Dat een dergelijk voorschrift spoedig moge verschijnen. Noot v/d schrijver. Dit artikel is bewerkt naar een voordracht, door schr. op 10 Augustus 1930 te Bandoeng voor de officieren der Intendance gehouden. 881

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 39