Teneinde dien gang van zaken nader te beschouwen, zal ik in het ondervolgende beknopt behandelen A. Beschouwingen over de eischen, waaraan een voor militair gebruik te velde geschikt vercijferingssysteem moet voldoen. B. Het tactisch gebruik van geheimschriften. C. Het technisch gebruik van geheimschriften. D. Oproepseinen voor radioposten, schuilnamen en golflengten E. Gebruik van afkortingen en open code. F. Het cijfervierkant. G. Wijze van vercijferen van den U-seinlapcode. H. Vercijfering van radio-opdrachten van artillerie aan vliee- tuigafdeelingen (vliegtuigen). K. Geheime berichten, waarbij niet of slecht gebruik kan wor den gemaakt van den Morse-code. L. Enkele beschouwingen over het toepassen van vercijfering: bij oefeningen. A. Beschouwingen over de eischen, waaraan een voor MILITAIR GEBRUIK TE VELDE GESCHIKT VERCIJFERINGSSYSTEEM MOET VOLDOEN. Om tot formuleering van de eischen te komen, waaraan een voor een bepaald doel geschikt geheimschriftsysteem moet vol doen, moeten we ons de volgende vragen stellen a. Door wie(n) moet het geheimschrift worden gebruikt b. Waar, en onder welke omstandigheden, moet het worden gebruikt c. Hoe moet het kunnen worden overgebracht d. Welk doel wenscht men met het gebruik van het geheim schrift te bereiken ad a. Door wi e(n) moet het geheimschrift wor den gebruikt? De beantwoording van deze vraag is van wezenlijken invloed op de keuze van het vercijferingssysteem. Het maakt toch een groot verschil, of van het te aanvaarden systeem slechts een beperkt gebruik zal worden gemaakt door enkele staf-employé's (handelskantoor, Bank, consulaat enz.), hun arbeid verrichtende in goed afgesloten en van alle gemakken voor ziene kantoren, waar de voor de vercijfering eventueel benoo- digde „gereedschappen" veilig achter slot en grendel kunnen worden opgeborgen, of dat het stelsel zal moeten worden gebe zigd door honderden personen, van verschillenden rang, aanleg en ontwikkeling, op een geïmproviseerden commando- of verbindings kost. En hier vindt men tevens al dadelijk een voorbeeld van de egenstrijdigheid der eischen, waarvan in de Inleiding sprake was. Immers het cijferverkeer te velde is veel intensiever dan het bo vengeschetste verkeer tusschen enkele kopstukken van handel 898

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 56